www.sarkpostasi.com

İdamın çocuklar üzerinden dile getirilmesi ciddi sorundur

0

İSTİSMARIN ÖNLENMESİ İDAMLA ÇÖZÜM OLMAZ

Oturma eyleminin ardından 'Çocuğu koru istismarı önle' sloganları atılırken devletin üzerine düşen görevleri yerine getirmediğine dikkat çekildi. İstanbul İHD Şube Başkanı Gülseren Yolleri, çocuğun şidettinin ve istismarının önlenmesinin idam ve hadımla çözüm olmayacağını söyledi. Yoleri şunları söyledi: “Çocuk istismarına dur demek için buradayız. Oturuyoruz ama aslında aktif olmak gerektiğinin altını çiziyoruz. Bu konuda önerilerimiz olacak ama idam ve hadım önerilerimiz arasında yok. Bugün idam cezasının çocuklar üzerinden dile getirilmesi ciddi bir sorundur. Bu da çözümsüzlük anlamına gelir.

 

ÇOCUKLARIN UMUT BAKIŞLARINI YOK ETMEKTE
Özellikle son yıllarda artan kayıp çocuk sayılarının arttığına dikkat çeken Yoleri şöyle devam etti: “Son yıllarda giderek artan kayıp çocuk gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Bu gerçekler ülkeyi yönetenlerin üzerine düşen görevi yapmadığının kanıtı. Biliyoruz ki çocuğu failin aldığı ceza değil istismarın daha gerçekleşmeden alınan etkili önlemler kurtaracak. Çocuk kendisini koruması gereken büyüklerin kurbanı olmaktan kurtulamıyor. Adalet verilerine baktığımızda çocuk istismarı son 10 yolda yaklaşık 3 kat arttı. Çocuğun cinsel istismarında dünya listesinde üçüncü sıradayız. Yılda ortalama 17 bin istismar davası açılıyor. Son 8 yılda 104 bin çocuk kayboldu. İstismar çocukların bedeninde düzeltilmesi güç gibi umut bakışlarını karartmaktaıdr. Bu ruh hali diğer çocukları da içine çekmektedir

DEVLETİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Devlet ve toplumun çocukları koruma konusunda yanlışlıkları, çocukların korunmasını zorlaştırmaktadır" diyen Yoleri şöyle devam etti: Çocuk failin, ailesinin mağduru haline getirilmekte ve cezalandırılmakta. Devlet çocuğu korumakla yükümlü değil yok saymaya çalışıyor. Bu politikalar ile çocukların hakları değil merkezi yapıyı güçlendirme hedeflendirmekte. Diyoruz ki bir yandan 11 yaşındaki çocuğun rızasını tartışırken öte yandan çocuğa tecavüzü engelleyemezsiniz. Bir, iki faili idam veya hadım ederek sorunu çözemezsiniz. Çocuğun uluslararası sözleşmelerdeki haklarını güvence altına alın.Mevzuatı çocuk haklarına uygun hale getirin. TBMM’de daimi bir komisyon kurun.
Çocukları ailede, okulda koruyacak önlemmler alın ve uygulayın. Sosyal hizmetleri artırın. Bizler insan hakları savunucuları olarak bir kez daha çocukları koruma yükümlülüğü bulunan devleti acil önlemler almaya ve toplumun çocukları koruması için göreve çağırıyoruz.”

Haber; Yağmur Kaya