www.sarkpostasi.com

Dersim’deki orman yangınının söndürülmesi için acil harekete geçilmeli

0

Dersim’deki orman yangınlarının söndürülmesi için büyük çaba harcayan sanatçı Ferhat Tunç, bugün itibari ile yeniden başlayan yangınlarla ilgili kentte bulunan siyasi parti ve STÖ’lere acil harekete geçme çağrısında bulundu.

Dersim merkez kırsalında yapılan bombardıman sonucu çıkan orman yangınları genişlerken, günlerdir söndürme çalışmalarında yer alan sanatçı Ferhat Tunç, yangının bir an önce söndürülmesi için çağrıda bulundu. Tunç, aksi durumda kısa süre sonra Dersim’de orman kalmayacağını söyledi.

‘BÖYLE DEVAM EDERSE BİR KAÇ YIL SONRA DERSİM’İN ETRAFINDA ORMAN KALMAYACAK’

Özellikle Dersimlileri duyarlı olmaya çağıran Tunç, “Yaşanan bir doğa katliamıdır. O bölgedeki yangının gönüllüler tarafından söndürülmesine açık bir misillemedir. ‘Biz yakmaya devam edeceğiz’ demek istiyorlar. Yangınların yarattığı çevre tahribatını umursadıkları da yok. Operasyonları bahane ederek ormanlık bölgeler planlı yapılan bombardımanla yok ediliyor. Yok edilen sadece ağaçlar değil, Dersimin geleceğidir. Zaman kaybetmeden yangına müdahale edilmeli ve bunun için de kurum ve partilerin acil eylem çağrısı yapmaları gerekir. Bu duruma seyirci kalınırsa, kaybeden Dersim olacaktır. Böyle devam ederse bir kaç yıl sonra Dersim’in etrafında ormanlık alanlar kalmayacak” açıklamasında bulundu.

Yangın; Avgasor Vadisi, Bali Mezrası, Müşkirek ve Kartan mıntıkası, Sincik Dağı, Xoşiruk Dağı, Dikenli Mahmut Köyü ve Garipuşağı arasındaki mevkide büyüyor.