www.sarkpostasi.com

Sanatçılardan Cumartesi Anneleri’ne destek: 700 hafta kaç yıl eder?

0

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yapılan polis müdahalesine sanatçılardan tepki gelmeye devam ediyor. Sinema oyuncuları Mert Fırat ve Songül Öden de sosyal hesaplarından tepkilerini dile getirdi.

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yapılan polis müdahalesine dünden beri birçok sanatçı da tepki gösterdi. Polisin set müdahalesine bugün de sinema oyuncuları Mert Fırat ve Songül Öden sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

‘YALAN, RİYA, ACISINI BİLMEDİĞİN ANNEYE YETMİYOR’

Fırat, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “700 hafta kaç yıl eder?” diye sordu. Fırat’ın paylaşımı şöyle:

“700 hafta kaç yıl eder? Siyaseti bir tarafa bırak, kendine sor; her güne evladının yüzünü tekrar görmek umuduyla uyanan bir anne, 14 yılın ardından artık kemiklerine razıyken, dayak yiyor bu adil midir? Yalan, riya, acısını bilmediğin anneye yetmiyor, gerçek bir cevap verilmeli!”

SONGÜL ÖDEN: BUGÜN PAZAR FAKAT İÇİM HALA CUMARTESİ

Sanatçı Songül Öden de İnstagram hesabından paylaştığı bir fotoğrafın altına şu notu düştü:

“Bugün pazar fakat içim hala cumartesi… Hangi fotoğrafı koymalıyım diye düşündüm… kimseyi incitmemek için kamplaşmış olan dünyamızda yeni bir ayrışmaya sebebiyet vermemek için ..bu fotoğrafta çocuğunun ölümüne ağıt yakan bir ana var bizim bilmediğimiz kendi bildiği bir dilde haykırıyor……..hani hayvanların empati yeteneği yoktu diye haykırası geliyor insanın allahın yarattığı bu acılı anaya.. Hangi gün öldü bilmiyorum neden öldü bilmiyorum ..bu cevaplar anlamını yitiriyor bir ana için bunun bir önemi yok..

Çocuğum yok ama severek izledik dediğiniz umutsuz ev kadınlarındaki şaşkın panik anneyi oynarken ‘ben bu kadın olsaydım nasıl davranırdım ‘ diye oynadım bu rolü ..her an kendimi o şaşkın sevgi dolu ‘anayım ben ana’ diye haykıran kadının yerine koyarak oynadım..siz de sevdiğinizi söylediniz bu kadını..şimdi söylediklerimi sever misiniz ? bilmiyorum ama söylemeden pazartesi olmayacak benim için; ister içimizi yakan şehit annesi ol ister cumartesi annesi ister memleketinden kaçarken yolda evlatını kaybetmiş mülteci anne ol ister bu fotoğraftaki allahın yarattığı yeryüzü annesi ol ister geçen hafta harika bir bebek dünyaya getiren arkadaşım ol..sebebi ne olursa olsun acının öznesi evlat..anaları üzmeyin efendiler”