www.sarkpostasi.com

Berlin, Cumartesi Anneleri’ne Ses Verdi

0

Yapılan dayanışma etkinliğinde faili meçhul bir şekilde kurban gidenlerin yakınları başta olmak üzere onlarca Türkiyeli vatandaş yer aldı. 1995 yılından beri her Cumartesi olduğu gibi Berlin’de yapılan etkinlikte de gözaltında kaybolanların fotoğrafları yer aldı ayrıca kaybolan ya da faili meçhule kurban gidenlerin yakınları kısa birer konuşma yaptı.

cof

Yapılan konuşmalarda genel olarak İstanbul’da Galatasaray Meydanı‘nın yasaklanması ana gündem konusu oldu. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi eski Genel Sekreteri ve Genel Merkez Üyesi Zeynep Baran, Galatasaray Meydan’ının yasaklanmasına tepki göstererek “Bu insanlar gözaltında kaybedilen ve bir daha hiçbir şekilde haber alınamayan çocuklarının, eşlerinin, kardeşlerinin arayan insanlardı. Annelerimiz tartaklanarak yerlerde sürüklendi. Senelerce gözaltına alındılar. Eylemleri defalarca kesintiye uğratıldı. O meydan her defasında kapatıldı ama biz o kadar çok insan kaybettik ki o sokakta, o eylemler sırasında. Buna rağmen o insanlar yılmadı. Birçok annemiz göçüp gitti çocuklarının kemiklerine bile ulaşamadan. Biz bugün hayatta olmayan Berfo Ana gibi birçok annenin sesi olacağız.” şeklinde konuştu.

rhdr

1991 yılında kendisinden bir daha haber alınamayan Hüseyin Toraman’ın anısına konuşan bir yakını ise şunları söyledi; “Hüseyin’in katledilmesi çok sürpriz bir durum değildi. Herkesi bekleyen bir gelişmeydi. İstanbul polisi ve Gebze polisi aynı anda Hüseyin’in evini bastı. Birbirleriyle çatıştılar. Çatışmada bir polis öldü. Aslında Hüseyin’i öldürmeye gitmişlerdi. Tabi daha sonra Hüseyin’i katlettiler. Hüseyin neyle karşı karşıya geleceğini bildiği halde hiç geri durmadı ve mücadelesini sürdürdü. O karanlık yıllarda yakılan meşaleyi bugünlere taşıyan anneleri susturmak da önemli hale geliyor birileri için. Ama bu yok edilen ama asla unutturulamayan insanların sesini bugüne ulaşması, geleceğe yönelen bir yol olması onlar için dehşet verici bir şey.”

Muhabir: Cüneyt Marhan