www.sarkpostasi.com

Demirtaş: Adaylar farklı siyasi geleneklerde olmalı

Selahattin Demirtaş, HDP'nin yerel seçimde başka partilerle işbirliği yaparak adaylar çıkarmasını gerektiğini belirtti. Demirtaş, "Halkın arzu ettiği adaylar çıkarmayı başarırsak çok yüksek oylarla seçimi kazanacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın" ifadelerini kullandı.

0

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Medya Haber TV’ye söyleşi verdi. HDP’nin yerel seçime geniş bir ittifakla girmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Özellikle Kürt partilerle ittifak çerçevesinde farklı siyasi geleneklerden bu kriterlere uygun adaylar ve özellikle muhafazakar tabanımızın temsiliyetini sağlayacak adaylarımızın da mutlaka en güçlü şekilde listelerde yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Rahip Brunson’un serbest bırakılması değerlendiren Demirtaş, “Önümüzdeki dönemde ABD özellikle Suriye’de Türkiye’ye kendi tezlerini daha fazla dayatacak gibi görünüyor. Brunson meselesi sadece bunun küçük bir işaretiydi” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE KAPİTALİZMİ ÇÖKME NOKTASINA GELDİ’

Tutuklu olarak Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Medya Haber TV’nin sorularına yanıtladı.

Ekonomik krizi “çöküşün ilk aşamaları” olarak nitelendiren Demirtaş, “Çünkü krizin nedenleri çok daha yapısaldır. Brunson ile ilgili bir mesele değildir. Türkiye’de üretim durduğu için her alanda dışa bağımlılık arttı ve Türkiye kapitalizmi çökme noktasına geldi. Toplum bunun etkilerini giderek çok ağır bir şekilde yaşayabilir” dedi.

“Bunun doğrudan siyasi yansımalarını kestirebilmek güçtür” diyen Demirtaş, “Ancak hükümetin bugünkü ekonomi politikası ile krizden çıkamayacağı kesindir. Muhalefet yeni bir umut ve alternatif sunmazsa krize rağmen AKP varlığını sürdürebilir” ifadelerini kullandı.

‘HDP’YE YÖNELİK YARGI KARARLARI TAMAMEN POLİTİK’

HDP’lilere yönelik operasyonların seçimle bağlantılı olduğunu söyleyen Demirtaş, “Temelde halkın örgütlülüğünü ve iradesini kırmaya dönüktür. Özellikle her seçim arifesinde seçim çalışması yürüten kadrolara özel yönelim yapılması da doğrudan seçimle bağlantılıdır” diye konuştu.

Yargıyı siyasi davranmakla eleştiren Selahattin Demirtaş, “Partimize yönelik yargı kararları tamamıyla politiktir. Hukukla alakası yoktur. Biz tabiki hukuki mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ancak belirleyici olacak olan siyasi mücadeledir” dedi.

‘AKP YEREL SEÇİMDEN KAYIPLA ÇIKARSA ERKEN SEÇİM GÜNDEME GELİR’

Yerel seçimin AK Parti için önemli olduğunu belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yerel seçimler AKP iktidarının bundan sonraki varlığını ve yokluğunu belirleyecek önemli sonuçlar doğurabilir. AKP seçimden kayıpla çıkarsa ülkede erken seçim gündeme gelebilir. HDP açısından da kayyum siyasetine ve irade gasbına karşı halkın kendi özyönetiminde ısrarının ve demokrasiden karar kıldığının göstergesi olacaktır.”

‘KAYYUMLA HALKI SANDIKTAN SOĞUTMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu seçimlerde de teröre bulaşmış olanlar sandıktan çıkacak olurlarsa kayyum tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz” açıklaması sorulan Demirtaş, şu yanıtı verdi:

“Bir kez daha halkı kayyumlarla tehdit etmek ve halkın iradesini yok sayma iradesidir. Nasıl olsa seçimden sonra kayyum atanacak diyerek halkı sandıktan soğutmaya çalışıyorlar. Hiç kimsenin bu şekilde düşünmemesi lazım. Halkımız sandığa gidip özgür iradesini yansıtmalıdır. Sonrasında da iradesinin arkasında duracak bir irade kararlılığı göstermelidir.”

HDP’nin geniş bir ittifakla adaylar çıkarması gerektiğini dile getiren Demirtaş, “Partimiz HDP ciddiyetle seçim hazırlıklarını yürütüyor. En geniş ittifak ve en demokratik yöntemlerle, gerçekten de halkın arzu ettiği adaylar çıkarmayı başarırsak çok yüksek oylarla seçimi kazanacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

‘ADAYLARI O YERELİN HALKI BELİRLEMELİ’

Adayları o bölgede yaşayanların belirlemesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Bu anlamda özellikle Kürt partilerle ittifak çerçevesinde farklı siyasi geleneklerden bu kriterlere uygun adaylar ve özellikle muhafazakar tabanımızın temsiliyetini sağlayacak adaylarımızın da mutlaka en güçlü şekilde listelerde yer alması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘ABD KENDİ TEZLERİNİ DAHA FAZLA DAYATACAK, BRUNSON İŞARETTİ’

Türkiye’de yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasını değerlendiren Demirtaş, şunları söyledi:

“ABD ve Türkiye arasında gelinen aşamada yeni bir uzlaşma zeminine doğru gidildiği görülüyor. ABD özellikle bölgesel düzeyde Türkiye’den beklentilerini daha ciddi şekilde kabul ettirme avantajını yakalamış gibi görünüyor. Yani hükümetin ABD’ye efelenmelerinin boş ve kof olduğu ortaya çıkmış oldu. Önümüzdeki dönemde ABD özellikle Suriye’de Türkiye’ye kendi tezlerini daha fazla dayatacak gibi görünüyor. Brunson meselesi sadece bunun küçük bir işaretiydi.”