www.sarkpostasi.com

Erdoğan: 4 şehidimiz, 20 yaralımız var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Hakkari'de mühimmat deposunda yaşanan patlamada 4 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

0

Beştepe’de düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘tek parti döneminde ecdat mirasının hoyratça savrulduğunu’ söyleyerek, “Türkçe ezan husumetin göstergesi” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ÜLKEMİZİ YÖNETENLER BUNALTTI: Mücadelemizin zaferle sonuçlanmasının ardından yeni devletimizle tarih sahnesinde yerimizi aldık. 2. Dünya Savaşı’nın ayak seslerinin duyulduğu dönemde tek parti yönetimine ilişkin acı hatıraları dinledik. Bugünkü gençler tek parti dönemini ancak tarih kitaplarından arşivlerden öğrenme imkanına sahiptir. Bize yalan söyleyen bir tarih anlatıldı. Ülkemizi yönetenler büyük bir maddi külfetin altında ezmekle kalmamış değerler üzerinde kurduğu baskıyla iyice bunaltmıştır.

TÜRKÇE EZANIN SAVUNULMASI HUSUMETİN GÖSTERGESİ: Ülkemizde belirli bir kesim tek parti devrinden çok partili hayata geçiş mecburi bir değişimdir. Önce Milli Kalkınma Partisi ve sonra Demokrat Parti CHP’ye karşı milletin sesi olarak siyaset sahnesine çıktılar. 1946 seçimlerinde uygulanan açık oy gizli tasnif yöntemi CHP yönetiminin demokrasi anlayışı konusunda fikir vermeye yeterlidir. Demokrat Parti ezici çoğunlukla ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlenmiştir. Bugün hâlâ tek parti dönemiyle sembolleşmiş zulümlerden biri olan Türkçe ezanın kamuoyu önünde savunulabiliyor olması bu özlemin, husumetin bir işaretidir. Ezanın Arapça okunması bir şeyin ifadesidir. Türkçe ezan denince onu sadece biz anlarız. Arapça dendiği zaman bu evrensel olduğunun ifadesidir. Şimdi bunu değiştirmek bizi değerlerimizden uzaklaştırmanın adımıdır.

HAKKARİ’DE 4 EVLADIMIZ ŞEHİT: Bu gece maalesef Hakkari’de mühimmat deposundaki patlama sebebiyle 4 evladımız şehit oldu, 20 yaralımız var.