www.sarkpostasi.com

İş Bırakan İşçiler ‘Paranız ödenecek’ Diye Çağrılıp Darp Edildi

Ankara İncek’te bulunan bir inşaat firmasında çalışan 35 işçi, 6 aydır ücretleri ödenmeyince  iş bırakma kararı aldı.

0

Ankara İncek’te bulunan bir inşaat firmasında iş bırakan işçiler,  6  aydır verilmeyen alacaklarının ödenmesi için bağlı çalıştıkları Fidanlar İnşaat firması yetkilileri ile görüşmek üzere firmanın ofisine gitti. Ancak işçiler burada aralarında firma yöneticilerinin de bulunduğu kalabalık bir grubun saldırısına uğradı.

Edinilen bilgilere göre, şirketin ofisine giden alacaklı işçiler, burada firmanın proje mühendisi olan Ö.S.’nin hakaretleri ile karşılaştı. İşçilerin uğradıkları hakaretlere karşılık vermesi üzerine ise kargaşa çıktı.

Olay yerine gelen polis ekipleri, ifadelerini almak üzere işçileri en yakın karakola götürdü. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan işçiler, tekrardan Fidanlar İnşaat’ın sahibi ile görüşmek üzere söz konusu firmanın ofisine geri döndü.

Yapılan görüşmeler sonucu söz konusu firma sahibi, alacaklarını ödediği yaklaşık 28 işçiden tekrar şantiye alanına dönmelerini istedi. Alacakları ödenmeyen diğer işçiler ise, şirket ofisi ve yatakhanesi arasında bulunan tenha bir alana çağrılarak, paralarının orada ödeneceği söylendi. Paralarını almak için söz konusu alana giden işçiler, iddialara göre burada aralarında firmanın proje mühendisi Ö.S.’nin de bulunduğu yaklaşık 50 kişinin saldırısına uğradı.

Saldırıda yaralanan 3 işçi, Ankara Gölbaşı Hastanesi’ne kaldırıldı.

Saldırıda yaralanan işçilerden İnan Keleş, yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

SALDIRIYA UĞRAYAN İŞÇİ: BİZE TUZAK KURDULAR

Başından ve yüzünden darbeler alan Keleş, şunları söyledi: “Fidanlar İnşaat’ın yetkilileri ve firmanın proje mühendisi Ö.S., ‘gelin paranızı alın’ diyerek, bizi yemekhane ile ofisin arasında bulunan bir yere çağırdılar. Ben, kardeşim ve parasını alamayan diğer 4 arkadaşımız, paramızı almak için oraya gittiğimizde firmanın yetkilileri ve özellikle de firmanın proje mühendisi Ö.S., bize hakaret etmeye başladı. Daha sonra oraya yaklaşık 50 kişi gelerek, bize saldırdı. Ö.S. denilen kişi, özellikle beni işaret ederek, bana saldırmaları için yanlarında getirdikleri kişilere talimat verdi. Yaklaşık 20 kişi bana saldırdı. Yani bize tuzak kurdular. Daha sonra olay yerine gelen polisler beni, kardeşimi ve diğer arkadaşlarımızı onların elinden alarak, hastaneye götürdü.”

Keleş, alacaklarının ödenmesini beklerken darp edildikleri firma yetkilileri hakkında şikayetçi olduğunu ve en yakın zamanda suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

İDDİALARIN HEDEFİNDEKİ İSİM KONUŞMAK İSTEMEDİ

Bu iddiaları sormak için ulaşmaya çalıştığımız firmanın proje mühendisi Ö.S’nin bulunduğu ofisi defalarca aramamıza rağmen telefona yanıt veren olmadı. Bunun üzerine Fidanlar İnşaat’tan iş alan KNL Taşeron Firması sahibi Alper Kınalı’ya ulaştık. Kınalı’ya, işçilerin dile getirdiği iddialara dair Ö.S’ye yanıt hakkı vermek istediğimizi iletmesini istedik. Bu ricamız üzerine bir süre sonra geri dönüş yapan Alper Kınalı, isteğimizi ilettiği Ö.S’nin “konuya dair konuşacak bir durumun olmadığını” belirttiğini aktardı.