www.sarkpostasi.com

Meksika’nın yeni lideri başkanlık uçağını satıyor: Binmeye utanırım, kelepire vereceğiz

Meksika'da temmuz ayındaki başkanlık seçimlerini kazanan solcu lider Obrador: 392 milyon dolarlık başkanlık uçağını satıyorum. Kelepir fiyatına satacağız. Restoranı ve yatak odası var. İçi çok geniş.

0

Meksika’da 1 Aralık’ta yemin ederek göreve başlayacak olan yeni devlet başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, seçim kampanyasında dile getirdiği gibi lüks başkanlık uçağını satmakta kararlı. “Satın alacak kişiye uçağı törenle bizzat ben teslim edeceğim” diyen Obrador, uçağın reklamını yaptı.

Obrador, “Ülkede bu kadar yoksulluk varken binmeye utanırım” dediği Boeing Dreamliner 787-8 tipi uçak için “Tüm dünyaya sesleniyorum. Açık artırmada kelepir fiyatına alacağınız bu konforlu, modern uçağın restoranı ve yatak odası var. İçi çok geniş. Mesele sadece fiyatı değil. Şöhreti de var” diye konuştu.

TARTIŞMA YARATMIŞTI

2012’de eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından sipariş edilen uçak iki yıl önce teslim alınmıştı. 392 milyon dolar ödenen uçağın yıllık masrafının 25 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Uçak, teslim alındığı dönemde bir ülke liderinin kullandığı en modern ve en fonksiyonel uçak olarak tanımlanmıştı.

64 yaşındaki Obrador, seçim kampanyası sırasında savurganlığa son verme vaadinde bulunmuş, kendisinin ve diğer hükümet yetkililerinin maaşlarını düşürmüştü.

BAŞKANLIK SARAYI KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

Cumhurbaşkanlığı sarayını da kültür merkezine dönüştüreceğini açıklayan Obrador ayrıca cumhurbaşkanlığı korumalarının görevine son vereceğini, her sabah 07.00’de basın toplantısı düzenleyerek “ülkenin tarihsel dönüşümü” için yapılacakları anlatacağını söylemişti. (Kaynak: BBC Türkçe)