www.sarkpostasi.com

Piyasalarda Demirtaş Etkisi: Dolar Çıktı, Borsa Düştü

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk haline ilişkin başvuruyu bugün karara bağladı. 'Hak ihlali' yapıldığını belirten mahkeme, tutukluluğa son verilmesini istedi. Bu karara ilişkin Erdoğan “ karar bizi bağlamaz” ifadesini kullandı

0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM ) Demirtaş kararı ve Erdoğan’ın ‘Bizi bağlamaz’ açıklamasıyla piyasalarda satış görüldü. Dolar yüzde 2’ye yakın arttı, borsada kayıp yüzde 3’ü geçti.

Türk Lirası’nda bir haftadır dolar karşısında yaşanan değer artışının ardından bugünkü siyasi gelişmelerle, TL dolar karşısında kademeli olarak değer kaybetti, kayıp yüzde 2’leri buldu. Dolar önce 5.37-5.38 seviyelerine gelirken, daha sonra 5.42 seviyelerine kadar yükseldi. Euro yüzde 1.5 değerlenerek 6.17-6.18 seviyelerine çıktı. Borsa ise yüzde 3.14 kayıpla günü 91.605 seviyesinden kapattı.

Geçtiğimiz haftaya 5.46 ile başladıktan sonra hafta boyunca düşüş gösteren ve bugün 5.30 ile geçen pazartesiden bu yana en düşük seviyesini gören kur, AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararı sonrası kademeli olarak 5.42 seviyesine kadar çıktı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk haline ilişkin başvuruyu bugün karara bağladı. ‘Hak ihlali’ yapıldığını belirten mahkeme, tutukluluğa son verilmesini istedi.

 

AİHM’in eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın makul sürede yargılanmadığına işaret ederek serbest bırakılmasını talep etmesinin ardından bu gelişme karşısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bizi bağlamaz, karşı adımları atacağız” şeklinde konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim ittifakını görüşmek üzere MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geleceğini açıkladığını da hatırlatan uzmanlar, dolar/TL’nin bugün daha çok iç siyasi gelişmeleri fiyatladığını belirtti.

YURT İÇİ SİYASİ GELİŞMELER ETKİLİ

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, dolar/TL’de bugün izlenen seyir üzerinde dolar endeksi ile birlikte yurt içi siyasi gelişmelerin de etkili olduğunu ifade etti.

Bugün Türkiye’de açıklanan ekim ayı yurt dışı üretici fiyat endeksinin aylık yüzde 7,45’lik azalış gösterirken, senelik gerçekleşmenin de yüzde 75.04’lük önceki ay seviyesinden yüzde 55.40’a gerilediğini kaydeden Kavak, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekim ayı ödemeler dengesinde rekor düzeyde fazla verilebileceğini ve son iki ayın enflasyon rakamlarında da iyileşme görülerek YEP hedeflerine yaklaşılacağını söyledi. Ancak dolar/TL kurdaki bugünkü fiyatlamalara baktığımızda ise bir miktar dolar endeksi bazlı gerçekleşmeler görülürken, çoğunlukla ise AİHM eksenindeki yurt içi siyasi gelişmelerin kur üzerinde etkili olduğu söylenebilir” dedi.

Kavak, değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü: “Teknik olarak 5.30 seviyesi aşağı tarafta kritik olacak. Buranın altında kalıcı fiyatlama sağlanabilmesi halinde 5.23 ve 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 5.10 seviyeleri gündeme gelebilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 5.39 seviyesinin kırılması halinde 100 günlük ortalamaya ve ağustos ayından başlayan düşen trende denk gelen 5.53 bölgesi hedef haline gelebilir.”

Borsa İstanbul’da yönün belirsiz olduğunu söyleyen Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, özellikle ABD borsalarında dün devam eden satışlardan sonra bugün genel olarak dünya borsalarındaki zayıf görüntü ile birlikte BIST 100’de de, 95.000 seviyesinin geçilemeyerek, satışların yaşandığın görüldüğünü kaydetti.

Erbaş, “Son bir ay içerisinde 90.000-96.000 aralığına sıkışan ve para giriş-çıkışının sınırlı olması ile yön belirleyemeyen bir performans sergileyen BIST yıl sonuna kadar belirli bir majör gelişme olmaması durumunda bu görünümüne devam edebilir” diye konuştu.

Erbaş, aralıkta yurt dışı tatil döneminin başlamasıyla borsada yerli yatırımcıların etkinliğinin artmasının beklendiğini kaydederek şunları söyledi:

“Nispeten daha az hacimlerin geçtiği ve yabancı payının az olduğu hisseler üzerinde günlük fiyat dalgalanmaları görülebilir. Yıl sonuna kadar Brexit, İtalya ve Çin-ABD konularında gelebilecek haberlerle piyasalarda satış dalgasının  hızlanması durumunda BIST bu gelişmelere sınırlı da olsa benzer bir geri çekilme ile karşılık verecektir. Yurt içinde bankacılık sektörüne dair destekleyici bir haber akışı olması halinde bankacılık önderliğinde bir yükselişi 97.500 seviyelerine kadar görebiliriz. Teknik olarak 92.500-97.500 seviyeleri kalıcı olarak kırılmadığı sürece yeni bir yön belirtmek doğru olmaz ve bu aralıkta pay bazlı hareketlerle yılı tamamlamamız muhtemel.”