www.sarkpostasi.com

Zehra Doğan koğuş arkadaşı Sisê Bingöl’ü çizdi

Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan, resim malzemesi verilmemesine rağmen aynı koğuşta bulunan hasta tutsak Sisê Bingöl'ü kurşun kalemle çizdi.  

0

Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan, resim malzemesi verilmemesine rağmen aynı koğuşta bulunan hasta tutsak Sisê Bingöl’ü kurşun kalemle çizdi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı döneminde yaptığı haber ve çizdiği resimler gerekçe gösterilerek tutuklanan Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan JINHA Editörü Zehra Doğan, 25 Ekim’de Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edilmişti. Zehra, aynı koğuşta bulunan ve 3 Kasım günü hastaneye kaldırılan hasta tutsak 85 yaşındaki Sisê Bingöl’ü çizdi.

Kendisine cezaevi yönetimi tarafından resim malzemesi verilmemesi üzerine kurşun kalemle Sisê’nin iki ayrı portresini çizen Zehra’nın bu çalışmaları, sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Zehra’ya daha önce tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, cezaevi yönetimi tarafından resim malzemesi verilmiyordu. Zehra’da meyve, sebzelerle birlikte zerdeçal ve kahve gibi ürünleri renklendirici olarak kullanıp, gazeteleri ise tuvale dönüştürerek, çalışmalarını gerçekleştiriyordu.