www.sarkpostasi.com

AP’de Kürt Konferansı: Türkiye’de hukuk yok, mutlak tecrit var

0
Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen 15’inci Kürt Konferansı’nda konuşan insan hakları savunucuları, Türkiye’de “anayasasızlığın” hakim olduğunun altını çizerek, “Türkiye’de hukuk yok, mutlak tecrit var” dedi.
Avrupa Parlamentosu’nda 15’inci Kürt Konferansı başladı. İki günlük konferansın ilk paneli “Hukuk devletinden yoksun bir devlet olarak Türkiye” başlığı altında yapıldı. Panelde, insan hakları savunucusu Akın Birdal, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Öcalan’ın avukatı İbrahim Bilmez, Almanya’dan Avrupa Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Hukukçular Birliği (ELDH) Genel Sekreteri Thomas Schmidt, İtalya’dan Daimi Halk Mahkemesi Genel Sekreteri Gianni Tognoni konuşmacı olarak yer aldı.
AKIN BİRDAL: TÜRKİYE CEZAEVİNE DÖNÜŞTÜ
Konferansın moderatörlüğünü yapan insan hakları savunucusu Akın Birdal, hem Türkiye hem de dünyadaki insan hak ihlallerine dikkat çekti. Birdal, Kürt sorununun geldiği düzeye ilişkin, “Kürt sorunu yerelde çözülecek bir sorundu, ama çözümsüzlüğü bölgesel soruna dönüştürdü. Bu da uluslararası soruna dönüştü. Zamana yayılması iyileşmesini daha da zorlaştırmaktadır” dedi.
Dünyadaki hak ihlallerine dair açlık, savaş ve faşist iktidarlardan örnekler veren Birdal, “Dünyanın şirazesi çıktı” dedi. Türkiye için ise “Cezaevine dönüştü” diyen Birdal, 264 bin tutuklunun cezaevlerinde olduğunu hatırlattı.
YOLERİ: TÜRKİYE’DE ANAYASASIZLIK HAKİM
İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Türkiye’deki hak ihlallerini anlattı. Yoleri, “Türkiye’de her zaman işkence vardı, ama son yıllarda farklı boyutlara ulaştı. Sanki 80’lerdeki klasik işkence aletlerini saklamışlar ve yeniden kullanmaya başlamışlar gibi anlatımlarla karşılaştık” dedi. Türkiye’de sokaktaki herkesin işkenceye maruz kalma riski olduğunu belirten Yoleri, kadın cinayetlerine de dikkat çekerek, cinayetlerde de önemli bir artış görüldüğünü kaydetti. Bundan hükümet politikalarının rolünün olduğunu söyleyen Yoleri, ayrıca Türkiye’de 2 milyon çalışan çocuğun olduğunu ve büyük çoğunluğunun kayıt dışı olduğunu kaydetti. Yoleri, bunların yüzde 53’ünün hiç eğitime erişemediğini belirterek, Türkiye’nin Avrupa’da çocuk yoksulluğu konusunda en arka sırada yer aldığını dile getirdi.
Yoleri, çocuk evlilikleri, cezaevlerindeki çocuklar ve mülteci sorunu gibi çok sayıda sorun olduğunu da vurgulayarak, hükümetin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği Selahattin Demirtaş kararına işaret ederek, “Türkiye’de ciddi bir anayasasızlık hakim” dedi. Türkiye’nin hukuk dışına çıktığını belirten Yoleri, hukuksuz tutuklamalar, Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinin yasaklanması, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik baskılar, tutuklu gazeteciler ve gözaltı süreleri gibi bir dizi sorun sıraladı.
TÜRKDOĞAN: ZULME KARŞI DİRENMEK HAKTIR
İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Zulme karşı direnmek her zaman haktır” diyerek sözlerine başladı. Türkdoğan, cezaevlerindeki duruma ilişkin bilgi verdi. Cezaevlerinde 211 bin kişilik yer olduğunu ama 260 bin kişinin tutuklu olduğunu ve birçok cezaevinde tutukluların uyumak için sıra beklediğini aktaran Türkdoğan, her an cezaevine girme riski olan denetimli serbestlikten yararlananlara dikkat çekti. Toplamda 800 bin dolayında kişinin özgürlüğünün kısıtlandığını belirten Türkdoğan, “Bu da çok ciddi bir otoriter yönetim olduğunu gösteriyor” dedi.
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna da dikkat çeken Türkdoğan, Öcalan’a yönelik uygulamanın tecridi aşan bir durum olduğunu söyledi. Türkdoğan, İmralı’da uygulanan tecridin Türkiye’nin geneline yayıldığını belirtti ve şöyle dedi: “Türkiye kendi kanunlarını uygulamıyor, mahkemeler buna seyirci kalıyor (…) kanun devleti olma vasfı kalmadı, anayasasızlık denilen durum bu. Bir ülke kendi kanunlarını da uygulamıyorsa, orada ciddi bir keyfi uygulama vardır. İnsan hakları araçsallaştı” dedi.
DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi için başlattığı açlık grevine de değinen Türkdoğan, “Bir ülke sadece kendi kanununu uygulamadığı için bir milletvekili açlık grevi yapıyorsa gerçekten söylenecek bir şey yoktur” dedi.
Türkdoğan, İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) neden İmralı’ya gitmediğini sorarak, “Sorunu en ağır olduğu yere dikkat çekmek zorundayız. Eğer İmralı’daki sorun çözülemezse, diğer cezaevlerindeki sorunların çözüleceğine inanmıyorum” diye konuştu.
BİLMEZ: İMRALI’DA MUTLAK TECRİT VAR
Panelin ikinci moderatörü avukat Heike Geisweid, bir sonraki sözü Asrın Hukuk Bürosu’ndan Öcalan’ın avukatı İbrahim Bilmez’e verdi. Bilmez, İmralı’da her şeyin daha kötüye gittiğini belirterek, “Türkiye artık bir hukuk devleti değil, bir kanun devleti de değil” dedi. Bütün yaşananların Öcalan’a yaklaşımla bağlantısı olduğunu ifade eden Bilmez, “İmralı’daki hukuksuzluklar 99’daki komployla başladı” dedi. Bilmez, ne Öcalan’ın yakalanma koşulları ne de kurulan mahkemelerin adil ve hukuki olduğunu belirtti. “Şu anda İmralı’da her şey daha kötü” diyen Bilmez, Öcalan’ın yıllardır hiç kimseyle görüştürülmediğini belirtti. Bilmez, “İmralı’da mutlak bir tecrit var” diyerek hiçbir iletişim kanalının olmadığını söyledi. Bilmez, “İmralı’da hukuk yok, hukuksuzluk var” dedi.
Avukat Bilmez, Avrupa kurumlarının daha cesur davranmasını isteyerek, “Türkiye’ye eleştiri yapılacaksa, zamanında yapılmalı. Yoksa AKP ve liderinin inşa etmek istediği sistemi inşa ettikten sonra söylenecek sözlerin bir anlamı kalmayacak” dedi.
Almanya’dan Avrupa Demokrasi ve İnsan Hakları için Hukukçular Birliği (ELDH) Genel Sekreteri Thomas Schmidt, Türkiye ve Avrupa Birliği’ne güçlü bir sinyal göndermek istediklerini belirtti. Schmidt, Avrupa Adalet Divanı’nın PKK’ye ilişkin aldığı karara dikkat çekerek, “AB neden bu kararı dikkate almıyor?” diye sordu. Schmidt, Türkiye’deki hukuk ihlallerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
İtalya’dan Daimi Halklar Mahkemesi Genel Sekreteri Gianni Tognoni, Daimi Halklar Mahkemesi’nin işleyişine ilişkin bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için “diktatör” tanımını kullanan Tognoni, Kürtler konusunda özerkliğin tanınması gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye Avrupa için jeopolitik bir sorun oldu. Ama kimse burada yaşananlar için bir sorun yaratmıyor” dedi.