www.sarkpostasi.com

Görülmeyen tutuklu gazeteciler: Bizi unutmayın (2)

Haberleriyle gündem yaratan, ancak tutuklandıktan sonra kendileri gündem olmayan, isimlerini çok az yerde duyduğumuz tutuklu gazeteciler var. Çoğunun duruşması Ekim ayı içinde. Onlara sahip çıkmazsak sıra bize de gelecek.

0

Haberleriyle gündem yaratan, ancak tutuklandıktan sonra kendileri gündem olmayan, isimlerini çok az yerde duyduğumuz tutuklu gazeteciler var. Çoğunun duruşması Ekim ayı içinde. Onlara sahip çıkmazsak sıra bize de gelecek.

İfade özgürlüğüne dair artık ezberlediğimiz bir gerçek var; Türkiye dünyada en çok tutuklu gazetecinin bulunduğu ülke. 146 gazeteci tutuklu bulunuyor.

Peki, onca tutuklu gazetecinin içinden kaçını biliyoruz? Kimleri konuşup, gündeme taşıyoruz? Belki cezaevlerindeki meslektaşlarımızın çokluğundan, çoğu zaman bazı isimleri arka planda bırakıyoruz. Ekim ayında duruşmaları görülecek tutuklu gazetecileri ve cezaları kesinleşmiş olanları daha görünür kılmak adına ne zaman, nerede, nasıl, neden tutuklandıkları, hukuki süreçlerini, cezaevinde yaşadıkları hak ihlâllerini, sağlık durumlarını derledik.

İdris Sayılğan, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri ve iki yıldır tutuklu. Muş Sulh Ceza Hâkimliğinin 2016/387 sayılı kararı ile 24 Kasım 2016 günü ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlamasıyla tutuklandı. Şu anda Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevinde.

Suçlandığı konular; DİHA’ya yaptığı haberler, haber kaynakları ile yaptığı görüşmeler ve gazetecilik faaliyetleri. Sayılğan, Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına rağmen kaldığı cezaevi Trabzon’da. Bu sebeple de şu ana kadar mahkemeye doğrudan savunma yapamadı, ‘hukuka aykırılık’ olarak nitelendirilen SEGBİS sistemi (video konferans) ile duruşmalara ekrandan ‘katılarak’ kendini savunmaya çalıştı. Mayıs ayında olan son duruşmasına ise ‘SEGBİS sisteminde teknik arıza var’ gerekçesiyle bağlanamadı. Ancak MLSA avukatlarının verdiği bilgiye göre tutuklu gazeteci duruşmaya zaten çağrılmadı. Sayılğan, bu yüzden 2 yılı aşkın bir süredir hâkimlerle bir kere bile yüz yüze gelmedi.

Gazeteciye yönelik ayrımcılık ilk kez AYM’ye taşındı

Mahkemeye ayrıntılı savunmalar sunulmasına rağmen Sayılğan iki yıldır tahliye edilmeyince Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) tedbir ve öncelik talepli başvuru yapıldı. Başvuru, ifade özgürlüğü, kişi güvenliği özgürlüğü, adil yargılanma ve kötü muameleye uğramama hakkına ek olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 14. Maddesiyle getirilen ‘Ayrımcılık yasağı’nın ihlâl edildiği iddiasını da taşıyordu. Bu başvuru Türkiye’de bir gazetecinin ayrımcılığa uğradığı iddiasıyla yapılması bakımından bir ilk. Özellikle tutuklu DİHA çalışanlarının sayısı, Sayılğan’ın da DİHA’da çalışması ve Kürt meselesi merkezli haberler yapması buna gerekçe olarak sunuldu. 2 yılı aşkın süredir tutuklu olan Sayılğan’ın duruşması 5 Ekim’de.