www.sarkpostasi.com

Irak Hükümeti’nden Türkiye’ye nota

0
 Irak Dışişleri Bakanlığı, 4 sivilin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan Şengal ve Maxmur mülteci kampını dönük gerçekleştirilen hava bombardımanı dolayısıyla Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı çağırıp, nota verdi.

 

Türk savaş uçaklarının önceki akşam Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Maxmur Kampı’nı ve DAİŞ’in saldırısında kurtarılan Şengal’i bombalaması sonucu 4 sivilin hayatını kaybetmesi Irak Hükümeti’nin rahatsız etti. Bombardıman sonra Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi olan Fatih Yıldız’ı bakanlığa çağırdı.

 

Bakanlığa giden Büyükelçi Yıldız’a gerçekleştirilen hava saldırısından dolayı duyulan rahatsızlık iletilip, nota verildi.

 

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Irak hava sahasında düzenlenen hava saldırılarının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği belirtilerek TSK’nın hava saldırılarının Irak’ın egemenlik haklarını ve Irak vatandaşlarının güvenliğini ihlal ettiği kaydedildi.

 

Açıklamada, “Türk savaş uçaklarının Irak hava sahasını ihlal eden ve Kuzey Irak’ta can ve mal kaybına yol açan eylemlerinin kınandığı” ifade edildi.