www.sarkpostasi.com

Gün Matbaacılık çalışanlarına 261 yıla kadar ceza istendi

0

Gün Matbaacılık’ın 9’u tutuklu 21 çalışanının yargılandığı davada savcı mahkeme heyetine sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, aralarında Kasım Zengin’in de bulunduğu 12 kişinin “örgüt üyeliğinden”, 9 kişinin de “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme kararıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Gün Matbaacılık sahibi Kasım Zengin’in de aralarında olduğu 21 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması, İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada savcı Hakan Özer mahkeme heyetine, esas hakkındaki mütalaasını UYAP üzerinden sunduğunu beyan etti. Savcı mütalaada, Gün Matbaacılık’ın basımı yaptığı Özgürlükçü Demokrasi gazetesine atıfta bulunarak, özellikle Efrin operasyonu sonrası TSK’nin “meşru ve haklı operasyonları”na dair “olumsuz bir algı” oluşturduğu iddiasında bulundu. Gün Matbaacılık’ın basımını yaptığı yayınların “örgütün yayınları” olarak tanımlandığı mütalaada, “süreklilik gösterecek şekilde” Gün Matbaacılık tarafından basıldığı, şirketin “örgütünün şiddet ve nefret argümanlarını körüklenmesi” için bir araç olarak kullanıldığı, örgüt üyelerinden “gerilla” diye söz edilmesinin “kahramanlaştırmak” olarak ele alındığı ileri sürülerek, “şirketin topyekun örgüte aidiyet içerdiği, örgütsel amaçla kurulduğu, şirketin tamamen terör örgütünün güdümünde yayın yaptığı” iddialarına yer verildi.

Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, tutuklu 9 matbaa çalışanının tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 11 Şubat gününe erteledi.