www.sarkpostasi.com

Memleketimden Seçim Manzaraları

0

İSKENDER SEZEK YAZDI – 


Her ne kadar uzaklaşmış olsanız da insan doğduğu ve yaşadığı topraklardan bir türlü kopamıyor. Biz gözü, bir kulağı devamlı orada kalıyor. Kim ne yapıyor, geride kalanlar neyle meşgul? İster istemez merak ediyorsunuz. Tabi teknoloji sayesinde bu soruların cevabını anı anına alabiliyorsunuz.

Hakkari ve Yüksekova’ya göre Van geneli seçimleri biraz daha heyecanlıdır. Genel ve yerel seçimlerde yurdun en güneydoğusunda maç tek kale oynanırken, 200 km kuzeyde yer alan ve ülkenin en büyük iç denizine sahip Van’da az da olsa bir heyecan dalgası olur her zaman. Van’ın demografik yapısından dolayı kaynaklanan bu heyecan sonucu değiştirmez amma velakin.

Geçen yerel seçimlerde HDP (DBP) 14 belediyeden 2’sini AKP’ye vermişti. Bu seçim ise tahminler 14 – 0’ı gösteriyor. AKP’nin seçimle kazandığı Tuşba ve Gevaş’ı HDP’nin zorlanmadan alacağı konuşuluyor. Tek endişe HDP’nin rehavete kapılması. Bu rehavet 1 ya da 2 belediyenin gitmesine neden olabilir.

Bölgenin geneli neredeyse son 3 yıldır kayyumlar eliyle yönetiliyor. Van özeline baktığımızda kayyumlar park ve bahçe dışında dişe dokunur bir iş yapmadılar. Örneğin Van’ın yıllardır bitmeyen bir çevre yolu sorunu var. Çevre yolunun bitmemesi AKP’lilerce genelde HDP’li belediyelere fatura edilirdi ve bu durum kamuoyu tarafından da benimsenirdi. Kayyumlarla birlikte takke düştü kel göründü! Sorunun HDP’li belediyelerden kaynaklanmadığı anlaşıldı. Zira kayyumlar eliyle yönetilen Van’da 3 yıldır çevre yolu için bir çivi dahi çakılmış değil. Kayyumlar olmasaydı AKP bu seçimde bu yalanı yine tepe tepe kullanır ve inandırıcı da olurdu. Fakat maalesef “Çevre yolu HDP’li belediyeler yüzünden bitmiyor” yalanı sayelerinde artık sığınacakları liman olmaktan çıktı.

Van’ın bir beklentisi de hafif raylı sistemdi. Van’ı görenler iyi bilir Van örülecek demir ağlar için çok uygun bir kent. İsterseniz hiçbir engele takılmadan 100 km bile ray döşeyebilirsiniz. Van’da hem kuzeyden güneye, hem de doğudan batıya tramvay hattı şart oldu. Erzurum ve Erzincan gibi iller hafif raylı sitem yatırım programlarına alınırken, Van’da bu işi lüks görenler vardı. Bu isimlerden biri de baş kayyum Vali Murat Zorluoğlu idi. Trabzon’a gidene kadar Tramvay mı Trambüs mü diyerek Van kamuoyunu oyalayan ve bu işi kuşa çeviren AKP Trabzon BŞB. Adayı Zorluoğlu merkez nüfusu Van merkez nüfusunu yarısı kadar olan Trabzon’da tramvay müjdesi verdi.

17 yıldır iktidarda olan AKP’nin Van’da en büyük seçim vaadi her seçim öncesi olduğu gibi yine iş ve aş. 17 yıldır bu sorunu çözemeyen AKP acaba hangi sihirli değnekle bu işi çözecek? İnanın kimse bilmiyor. Yıllık ihracatı 32 milyon, kişi başına düşen milli geliri 2 bin 600 Dolar’a düşen Van, ekonomik verilerde hep son sırada. Buna rağmen hala iş ve aş vaadine inanan var mı? Pek sanmıyorum. Belediyelerde sadece kayyumlar eliyle çıkarılan çalışan sayısı 3 bini geçiyor. İnsan sormadan edemiyor bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!

AKP’nin Van’da tek kozu HDP’nin dışarıdan getireceği adaylardı. HDP, büyükşehir başta olmak üzere tüm belediyelerde Van kökenli adaylar gösterince o malzeme de elde kaldı. “İthal aday istemiyoruz” pankart, afiş ve dövizleri gün yüzü görmeden depolara kaldırıldı.

Şimdi tek umut sosyal medyada fake hesaplarla uçurulmaya çalışılan AKP Van Büyükşehir Belediye Başkan adayının özgüven patlamasına yol açan paylaşımları. Fakat AKP İlçe Belediye Başkan adaylarının açıklanmasıyla, Büyükşehir Belediye Başkan adayının paylaşımlarında Retweet ve beğenilerde ciddi düşüş var.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri yenilgisi şimdiden büyükşehir adayına fatura edilecek gibi. Zira AKP’li kalemlerin “İçimizdeki Truva Atı, Davaya kim ihanet etti?” satır aralı yazıları bitmek bilmiyor. Aday, AKP’li kalemşörlerce lime lime doğranıyor. Bakalım bu filmin sonu nerede ve nasıl bitecek? Van seçim sonuçlarından çok bu sorunun cevabını merak ediyor.