www.sarkpostasi.com

Toledolu Küçük Enişte’nin Yeni Partisi

0

İSKENDER SEZEK – 


Toledolu Küçük Enişte’nin yeni bir parti kuracağına dair haberi gördüğümde az kalsın ağzımı yakıyordum. Sıcak çayın öksürüğe benzer bir sesle ağzımdan boşaldığını görenler hemen başıma toplandı. Gülmek ile tıkanmak arasında gidip geldim. Doya doya gülmek istiyordum ama ağzımdaki çaydan dolayı gülemiyordum. Ne yapayım en son patlamak zorunda kaldım! İnanın aradan 3 gün geçmesine rağmen haberi her hatırladığımda hala gülüyorum.

Vay be, Hillary Clinton’un ABD Dışişleri Bakanlığı’na vedası sırasında dar kapsamlı toplantıda “Madam görev süreniz içinde ileride hiç özlemeyeceğiniz ne var?” sorusuna “Türk Dışişleri Bakanı’nın o katlanılmaz tarih derslerini hiç özlemeyeceğim” diye kastettiği Küçük Enişte yeni bir parti kuruyormuş. Clinton’un dahi katlanılmaz bulduğu Küçük Enişte’ye bizler, ne kadar katlanacağız daha? Ya Suriyeliler, bir kez daha katlanabilirler mi acaba? Hiç sanmam !

 

Gazetenin yalancısıyım. Ankara’yı hareketlendiren 4 yapraklı yonca logolu http://yenibirparti.org , Küçük Enişte liderliğinde kurulacak partinin logosu ve sayfasıymış. Küçük Enişteciler, Gülcülerin kuracağı partiden ön almak için erken harekete geçmiş. Bu olanlar, Ankara’da kulisleri epey hareketlendirmiş. Uzun adam RTE, bu habere herhalde münasip bir yeriyle gülmüştür. Ben ise gülmekle birlikte “Valla bu ne cesaret, adamı tebrik etmek lazım… Adamda demek ki hiçbir utanma emaresi yok” demekten kendimi alamadım.

 

 

Suriye’de bunca acı ve gözyaşına neden olanların en başında gelenlerinden biri olan Toledolu Küçük Enişte; bu ayıp, bu zulüm, insanların kanına girme, insanların günahını alma karşısında saklanacağı yerde, kendini unutturacağı yerde hiç utanmadan ve sıkılmadan yeni bir parti kuracakmış. İnanın ne diyeceğimi bilemiyorum.

Neyine güveniyorsa artık, gerçi bir yerde adama da hak veriyorum. Sonuçta bu halk göz göre hırsızlık yapılmasına rağmen hırsızları bugüne kadar korudu ve kolladı. Ülke bu hırsız sürüsünün faturasını yüz milyar dolarlarca ödemesine rağmen halk hiç tınmadı. Hırsızlar defalarca “Biz İstanbul’a ihanet ettik” demelerine rağmen hırsız sevici halk, hiç oralı olmadı. Hırsızların, hırsız sevicilere karşı en büyük hatası ya da yanlışı paralı poşet uygulaması oldu. Ülkelerinin elden gitmesine ses etmeyen hırsız sevici halk, hırsızların marketlerde uygulamaya koyduğu poşet başına 25 kuruş rayiç bedeline adeta isyan etti.

Bakın buradan açık ve net söylüyorum. 3’üncü havalimanı ayda 100 milyon Euro zarar ediyormuş, yeni köprülerin yıllık zararı milyar dolarları buluyormuş, şehir hastanelerine ödenen 17 günlük parayla 250 yataklı hastane yapılırmış, şeker fabrikaları zararına satılmış, tanzim satışlar kuyruklardan geçilmiyormuş, bunların hiçbirinin hırsız sevici halkta karşılığı yok. Hırsızların sonunu ancak hırsız sevici halkın hiçte hoşuna gitmeyen paralı poşet uygulaması gibi yapacağı 1 – 2 stratejik hata getirebilir. Demedi demeyin.

Bunu kabullenen ve hırsızları el üstünde tutan hırsız sevici halk onca acı, onca gözyaşı ve 50 milyar Dolar’a yakın ülke ekonomisine zararı olan Suriye Felaketinin baş aktörü Toledolu Küçük Enişteyi de baş tacı ederse, şaşırmamak lazım.

Küçük Enişte’nin varsa eğer yeni parti kurma girişimi, Uzun Adam bununla ilgili şimdi çoktan anketler yaptırmıştır. Uzun adam şimdilik ses çıkarmıyorsa, bilin ki kurulacak bu partinin şuan için tutma şansı hiç yok. Zaten olsaydı, şimdi Küçük Enişte ve avenesi çoktan kodesteydi. O yüzden benim ağzımla güldüğüm yeni parti haberine Uzun Adam belki de farklı bir yeriyle gülüyordur.

 

Küçük Enişte’nin bu ülkeye zararı Suriye’yle sınırlı değil. “Toledo yapacağım” dediği Diyarbakır – Sur’u dümdüz etti. Başbakanlığı sırasında Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi hakkında “Bu olay mutlak surette aydınlatılacak, bizim dönemimizde faili meçhullere izin vermeyiz” dedi, daha sonra arazi oldu. Hiç değilse yakın zamanda İngiltere’nin Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü’nün Elçi cinayeti ile ilgili hazırladığı rapora sahip çıksaydı bari.

2015’te yapılan 7 Haziran – 1 Kasım Genel Seçimleri arasında onlarca patlama, yüzlerce can kaybı da bu zatı muhteremin başbakanlığı döneminde oldu. Buna rağmen hiç utanmadan 102 kişinin hayatını kaybettiği Ankara – Gar saldırısıyla ilgili “Şimdi Ankara’daki terör saldırısı sonrasında anket yaptık ve kamuoyunun nabzını tutuyoruz oylarımızda bir yükseliş trendi var” dedi. Van’da Kürt seçmeni beyaz toroslarla tehdit eden de, İŞİD için “Öfkeli çocuklar” yorumunu yapan da ve pilotların tutuklanmasına neden olan “Rus Uçağını düşürme emrini ben verdim” diyen de buydu. Velhasıl kelam Toledolu Küçük Enişte’nin günahı ve vebali çok büyük. Say say bitmez.

Küçük Enişte’yi yakan Suriye’den Kürtlerin  şehirlerine kadar yaşanan onca acı tablo değil, bir ara milletvekili ve il başkanlarına yönelik “Mal varlığını açıklayamayan karşısında beni bulur” açıklamasıydı.. O konuşması kendisini başbakanlık ve parti başkanlığı koltuğundan etti. Küçük Enişte’nin o çıkışına karşılık Uzun Adam RTE’nin “Bu gidişle görev alacak il ve ilçe başkanı bile bulamazsınız” demesi Küçük Enişte için sonun başlangıcı oldu. Küçük Enişte’ye son darbeyi ise 27 maddelik açıklamalarıyla Pelikancı Troller vurdu.

Küçük Enişte’yle ilgili en güzel değerlendirmeyi bugüne kadar dönemin HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yaptı: “Dışişleri Bakanımız’ın, ‘Stratejik Derinlik’ adında çok güzel bir kitabı var. Yatmadan okursanız, güzel rüyalar görürsünüz! Yeni bir Osmanlıcıkla, Türkiye’nin nasıl hâkim olacağını anlatır. Ama hocanın teorileri, araziye uymadı. Ortadoğu’da akan kanda, sınırların değişme ihtimalinde bizim payımız çoktur”

Ne zaman Toledolu Küçük Enişte haberleriyle karşılaşsam http://t24.com sitesinde yazan Hasan Aksay’ın “Erdoğan tedirgin, Davutoğlu coşkulu, salon ise gergindi” başlıklı yazısını hatırlarım. Bkz: “https://t24.com.tr/yazarlar/hakan-aksay/erdogan-tedirgin-davutoglu-coskulu-salon-ise-gergindi,10005 …” Usta yazar Aksay’ın müthiş bir ironi yeteneğinin olduğunu o yazıda keşfettim.

Sözün özü ; Komşularla sıfır sorun dedi.. Türkiye’nin tüm komşuları ile ilişkilerini sıfırladı. Sayesinde Türk Dışişleri’nin gelmiş geçmiş en savrulmuş ve kiminle ortaklaşa çalışacağını bilemez hali için “Değerli yalnızlık” dedi ve Türkiye tarihinin gördüğü en “Değersiz  görevden alma” ile başbakanlığı bıraktı.. Belki şuan ki hali için de “Değerli Yalnızlık” diyerek kendisini avutuyordur..Küçük Enişte  muhafazakar akademisyenler içinde eşsiz , biricik yerli ve milli bir idoldü. “Stratejik Derinlik “ rüzgarıyla geldi.. “Stratejik hayal kırıklığı” ile gitti.

Kısaca ; keşke Toledolu Küçük Enişte yeni bir parti kursa da bizler de biraz eğlensek.