www.sarkpostasi.com

HDP’li Özgökçe: Yalan haberlere karşı Van halkı onları yenilgiye uğratacaktır

0

Van Postası Gazetesi adlı internet sitesinde gazeteci  Ziya Türk’ün yaptığı  “HDP’li Bedia Özgökçe, Bekir Kaya dönemindeki yolsuzluğun üzerini neden örttü?” başlıklı haber üzerine HDP Van Milletvekili ve Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Bedia Özgökçe Ertan, “Türkiye’de kaybediyorlar, Van’da kaybediyorlar, her yerde kaybediyorlar, seçim stratejimizle kaybettiriyoruz. Van halkı bu yalan haberin anlamını görecektir ve belgeleriyle ortaya koyduğumuz doğrulara ve bize inanacaktır. 31 Mart günü Van’da beklemedikleri bir yenilgi alacaklar” dedi. 

Van Postası Gazetesi’nde yer alan haberde Özgökçe’nin  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle 23.10.2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye sunduğu soru önergesi cevapları TBMM’nin resmi sitesinde bulunmazken ve henüz Özgökçe’ye iletilmezken gazeteci Türk’ün sözde cevaplarla yaptığı haber bir çok yandaş medya tarafından kullanılmaya başlandı. Haberin içeriğinde cevapların Özgökçe’ye ulaştığı ve kendisinin “Belediyeyi 902 milyon 140 bin lira borçla bırakan DBP’li Bekir Kaya döneminde 113 milyon liralık zimmet var” cevabını kamuoyu ile paylamadığı iddia edildi.

TBMM’nin resmi sitesinde cevapların yanıtlanmadığına dair görsel:

Yukarıda görmüş olduğunuz görsel TBMM’nin resmi sitesinden alıntılanmıştır. Söz konusu cevaplar resmi sitede yayınlanmazken nasıl oluyor da 31 Mart yerel seçimleri öncesi Van’da gazetecilik yapan Ziya Türk’e ulaşıyor ? Böyle bir belge Türk’e ulaştıysa gazetecilik etiği gereği taraflarla görüşüp sözde haberi öyle yapması gerekirken Özgökçe veya danışmanlarına ulaşmıyor/ ulaşma girişiminde bulunmuyor.  Böyle bir haberin seçim öncesi yapılıyor olması neye ve kime hizmet etmektedir  ?

Şark Postası olarak merak edilen soruları Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan’a sorduk.

-23.10.2018 yılında TBMM’ye sunmuş olduğunuz soru önergesinin size bir cevabı gelmemişken ‘cevabın’ bir gazeteciye ulaşmasının hukuki karşılığı nedir ?

Milletvekillerinin yazılı soru önergesi vermesi içtüzüğün 96. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre yazılı soru önergesi kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri sürmeksizin kişilik ve özel yaşama ilişkin konuları içermeyen bir önergenin yazılı olarak cevaplamak üzere milletvekillerinin Cumhurbaşkanı yardımcıları ve Bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir. Yazılı soru önergelerinin nasıl yanıtlanacağı ise yine içtüzüğün 99. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre yazılı soruların cevabı önergenin ait olduğu bakanlık eliyle TBMM Başkanlığına sunulur. Yanıt derhal önerge sahibine iletilmelidir. BU bizim iddiamız değil, içtüzük kuralıdır.

Fakat bizim verdiğimiz 23 Ekim 2018 tarihli yazılı soru önergesinin yanıtlanmadığı Meclis sayfasında görülmektedir. Dolayısıyla bizim açımızdan 23 Ekim 2018 tarihli yazılı soru önergesi yanıtlanmamıştır. Meclisteki odama ulaşmış bir yazılı belge bulunmamaktadır. Burası çok açıktır bize hiçbir belge bilgi ulaştırılmamıştır.

Kaldı ki bugüne kadar bizim İçişleri Bakanlığına verdiğimiz hiçbir soru önergesi yanıtlanmazken seçime İki haftadan daha az bir süre kala İçişleri Bakanlığının 5 ay önce verdiğimiz soru önergesini hatırlayıp yanıtlaması masum bir durum değildir.

Ayrıca bu yanıtı bize göndermek yerine basınla paylaşması ve bizim gelişmelerden bihaber iken söz konusu kişinin yazdığı haberle yanıtı gizlediğimizi iddia etmesi tüm berraklığıyla yalandır.

Bakanlık izlediği bu yolla iç tüzüğe aykırı hareket etmiştir. Bunun hukuki bir yaptırımı yoktur ama AKP iktidarının ahlaki çürümüşlüğünün en net örneğidir.

-Gazetecilik kuralları ve etiği gereği bir haber yapılacaksa taraflarla görüşülüp doğru ve gerçek bir haber yapılmalıdır. Söz konusu internet sitesinde ‘gazeteci’ yaptığı haber ile ilgili sizinle veya danışmanlarınızla iletişim kurmaya çalıştı mı ?

Eğer bu önergenin yanıtı bize ulaştırılsaydı her zaman yaptığımız gibi değerlendirir ve basınla paylaşırdık. Yanıt bize ulaştırılmadığı gibi yanıtın servis edildiği kişi ne bana ne de danışmanlarıma ulaşma zahmetinde bulunmadı.

-Verilen soru önergesine şayet bir cevap geldiyse bunun cevabı TBMM’nin resmi sitesinde yayınlanırken sizin sözde verilen cevapları sakladığınız yalanı yandaş medya tarafından yayınlandı. Böyle bir haberin 31 Mart yerel seçimleri öncesi ortaya atılmasının asıl hedefi nedir ?

Az evvel de bahsettiğim gibi önergenin üzerinden 5 ay geçmiş, normalde önergenin yanıtlanması gereken süre 15 gündür ve bu süre en fazla 1 aya uzayabilir. Yani 1 ayın sonunda bu önerge artık bizim açımızdan yanıtlanmamış hükmündedir. Seçime sadece 10 gün kala bu önergenin gündeme getirilmesinin hedefi çok bellidir, seçimleri etkilemeye dönüp bir harekettir.

Son olarak Van halkı 31 Mart seçimlerinde bu ve benzeri yalan haberlere cevabı nasıl verecektir?

Gazetecilik adı altında geçtiğimiz günlerde yapılan bu haberin anlamı çok açıktır: AKP/MHP ittifakı ve bu ittifakın adayları seçime kaybediyorlar. Türkiye’de kaybediyorlar, Van’da kaybediyorlar, her yerde kaybediyorlar, seçim stratejimizle kaybettiriyoruz. Van halkı bu yalan haberin anlamını görecektir ve belgeleriyle ortaya koyduğumuz doğrulara ve bize inanacaktır. 31 Mart günü Van’da beklemedikleri bir yenilgi alacaklar.