www.sarkpostasi.com

Kongra Gel Eş Başkanı Kartal’dan AKP Van BŞB adayı ile ilgili önemli açıklamalar

0

Remzi Kartal’ın Şark Postası Genel Yayın Yönetmeni ve Koordinatörü İskender Sezek’e verdiği röportajın satırbaşları;

 

-Bu seçim geçmiş surette yıkılan şehirlerin bodrumlarda katledilen insanların yereldeki o toplumun gördüğü katliamların yine yerinden-yurdundan zorla göç ettirilen insanların, tutuklanan, gözaltına alınan insanların her alanda bu zulüm politikasından mağdur olan insanların bu politikalara cevap verecek olan bir seçimdir.

 

-Bu faşist rejim çalacak, sahtekarlık yapacak, hırsızlık yapacak, bir şekilde sandıklara müdahale edecek. Onun için halkımız sadece oy vermekle yetinmemeli, sonuna kadar oylarına, sandıklara sahip çıkmalıdır, sandıkları korumalıdır.

 

-Onlara sormak lazım! Seçimin bir anlamı yok diyorlar, peki silahlı mücadele? Silahlı mücadeleye gelince karşı çıkıyorlar, demokratik zeminde mücadele etmiyorlar, peki bu sistemi nasıl değiştirecekler? Bu anlamda getirilen eleştiriler çok bir anlamı yok. Bu fikre değer vermiyoruz.

AKP Van Büyükşehir Belediyesi Adayı Necdet Takva hakkında çok sert açıklamalar

-AKP Van Büyükşehir Belediyesi Adayı Necdet Takva hakkında dikkat çekici açıklamalar yapan Kartal, Van Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Bekir Kaya hakkında gizli tanıklık yaptığını belirterek devlet ile beraber hareket ettiğini, bu konseptin içinde yer aldığını söyledi. Bekir Kaya’nın haksız yere cezaevine düşürülmesinin birinci derece sorumlusu Necdet Takvadır. Bu her türlü ahlaksızlığı üstlenen, bu her türlü insanlıktan uzak, etik olmayan, her şeyi yaparak sadece iktidar sahibi olmayı ve faşist devlet rejimine yaranmayı, onlara yaptığı hizmetlerden dolayı Van BŞB adaylığına getirilmesini halk göz önüne alarak Van’da mutlak suretle mutlak bir başarıya kilitlenmeli. Büyükşehir başta olmak üzere bütün ileçeleri kazanacak bir seferberlik halinde olmaları gerekir. Bu Van halkı için bir onur borcudur.

 

-Türkiye genelinde bu bir varlık yokluk meselesidir ama Van’da Necdet Takva şahsı karşısında, Necdet Takva’nın belirttiğimiz nedenlerden dolayı Van halkı özel bir mücadele göstererek Necdet Takva’ya hakettiği yanıtı halkımız vermelidir.

 

Kartal’dan Vanlı aşiretlere çağrı

Van’daki bütün sivil toplum örgütlerine, aydınlarına, yurtsever, duyarlı olan bütün insanlara seslenmek istiyorum. Bu seçimde Van halkı en geniş demokratik birliğini sağlamalıdır. Bütün aşiretler arasında, bütün farklı toplumsal kimlikler arasında Van halkı bu seçimleri vesile yaparak en geniş demokratik, toplumsal, ulusal birliğini sağlamalıdır.

Özellikle de mensubu olduğum Bruki aşiretine seslenmek istiyorum. Özellikle bu son milletvekili seçimlerinde bir milletvekili AKP’den çıkardılar. Bu Bruki aşireti içinde hepimiz içinde son derece üzücü bir durumdu. Bu halka u kadar kötülük eden , bu halka bu kadar varlığını, kimliğini ortadan kaldırmayı hedefleyen, bu faşizan politikaları yürüten AKP’nin partisinden aday olmak, partisine oy vermek ve destek olmak gerçekten önce bir insan olarak sonra da bir Kürt olarak son dere aşağılayıcı bir durumdur.