www.sarkpostasi.com

Türkiye sefalet endeksi sıralamasında dördüncü oldu

Bloomberg’in yaptığı “Sefalet Endeksi”ne göre Venezuela ilk sırada yer alırken Türkiye 62 ülke arasında dördüncü sırada yer aldı.

0

Bloomberg’in yaptığı “Sefalet Endeksi”ne göre Venezuela ilk sırada yer alırken Türkiye 62 ülke arasında dördüncü sırada yer aldı.

Amerikan yayın kuruluşu Bloomberg’in, enflasyon ve işsizlik oranlarından oluşturduğu “Sefalet Endeksi” açıklandı. Türkiye, 62 ülke arasında 4’üncü sırada yer aldı. Enflasyon oranı yüzde 8 milyonu aşan Venezuela açık ara birinci olurken, onu sırasıyla Arjantin, Güney Afrika, Türkiye ve Yunanistan izledi. Türkiye, 2018 yılının resmi enflasyon ve işsizlik verilerinden hesaplanan bir önceki endekste 26,8 puanla dördüncü sıraya yerleşmişti. Ekonomistlerin tahminlerine dayanan güncel endekste ise puanı 30,2’ye yükselen Türkiye’nin sırası değişmedi. Ancak üçüncü sıradaki Güney Afrika ile geçen yıl 5 olan puan farkı bu yıl 2,1’e indi.

EN İYİ DURUMDA OLAN ÜLKE TAYLAND OLDU

Bloomberg’in endeksinde, puanı en düşük olan “en az kötü” durumdaki ülkelere de yer veriliyor. Tayland listenin en sonunda yer alırken, ardından sırasıyla İsviçre ve Singapur geliyor. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, bu 62 ekonominin yarıya yakınında enflasyon oranlarının geçen yıla göre daha düşük olacağı tahmininde bulundu.