www.sarkpostasi.com

Van Theatra Nupelda Ekibinden Bir Duyarlılık Örneği: Festivaldeki Oyunlarının Geliri Rojhilat Bölgesindeki Selde Mağdur Olan Kişilere Gönderilecek

0

Geçtiğimiz Mart ayında İran’ın Rojhilat bölgesinde meydana gelen sel faciasında yüzlerce kişi hayatını kaybederken çok sayıda insan evsiz kaldı. Yaşanan mağduriyetler üzerine ise Kürdistan halkı harekete geçti. Sel felaketi sebebiyle zorda kalan kişilere ulaşarak yaralarına merhem olmak için çalışan bir grup da Van’dan ”Theatra Nupelda” (Tiyatro Nupelda) ekibi oldu. Ekip kurucusu Ergün Kutlar, Rojhilat bölgesine nasıl yardım edeceklerini Şark Postasına anlattı.

Tiyatro Nupelda kaç yıldır faaliyet gösteriyor?

Ekip arkadaşları olarak farklı gruplarda yaklaşık yedi yıl tiyatro çalışmaları yürüttük. 2017 yılında ise Theatra Nupelda grubunu oluşturduk ve Şano bi zimanî kurdî xweşe. ( Tiyatro Kürtçe Güzeldir) şiyarıyla yola çıktık.

Anadiliniz olan Kürtçe’yi sahne sanatları aracılığıyla yaşatıyorsunuz. Bu güzel emeklerin karşılığında halktan beklenen ilgi geliyor mu? Oyunlara katılım sizce yeterli mi?

Elbette sanatın evrenselliğini ve sanatın her dilde güzel olduğunun farkındayız. Ama bizim dilimizin tarihine bakıldığında yasaklar var, asimilasyonlar var, direniş var ve en önemlisi annelerin ağıtlarıyla doludur. Bu yüzdendir ki Şano bi zimane kurdî xweşe diyoruz. Katılım konusuna gelince ise üçüncü oyunumuz olan Du jin , Du Listîkvan ( iki kadın,İki oyuncu) oyunumuzu 10-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Üvercinka Tiyatro Festivalinde sergileyeceğiz ve şu ana kadar sahnelediğimiz her oyunda 1500 seyirciye ulaştık.

Türkiye’de, Kürtçe dili ne yazık ki hala sorun haline gelebiliyor. Tiyatro Nupelda ekibi ise Kürtçe tiyatro sergiliyor. Bununla alakalı zorluk yaşadığınız, yasaklarla karşılaştığınız durumlar oldu mu?

Mesela prova yapacak alanlarımız yok. Provalarımızı kafelerde, büro ve ev ortamlarında yapıyoruz. Aynı zamanda oyunun sergilenebilmesi için valilik ve emniyet onayı gerekiyor. Bunlar tamamlandıktan sonra şehirde yeterli sahne olmadığından oyunlarımızı devlet tiyatrosunda sahnelemek zorunda kalıyoruz. Bunun karşılığında 1700 TL kadar ağır bir kira bedeli ödüyoruz. Biz bu işi ekonomik bir kazanç için yapmıyoruz. Biletlerimizi 15 TL’den satıyoruz. Bu şekilde daha çok izleyiciye ulaşmaya çalışıyoruz. Herkes hayatı boyunca bir kere de olsa tiyatro izlesin, bilsin istiyoruz. Kürtçe tiyatroyla buluşmanın mutluluğunu yaşasın istiyoruz.

10-19 Mayıs tarihleri arasında Üvercinka Tiyatro Festivalinde Du jin , Du Listîkvan ( iki kadın,İki oyuncu) oyununu sergileyeceksiniz. Tiyatro Nupelda ekibi olarak bir duyarlılık örneği sergileyerek oyundan elde edilen gelirler, Rojhilat bölgesindeki sel faciasında mağdur olan insanlara gönderilecek. Bu yardım fikri nasıl ortaya çıktı?

Ekip olarak Van da yaşadığımız doğal afetlerin bıraktığı izleri, travmaları çok iyi biliriz. Bu sebeple Kirmanşah Bölgesindeki doğal afeti medya aracılığıyla takip ediyoruz. Kamuoyunda yeterli gündem oluşturulmuyor .10 ve 19 mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Üvercinka Kültür Sanat Tiyatro Festivalinde Bizlerde; Theatra Nupelda ve Festival Komitesinin ortak kararı ile böyle bir yol izlemeye karar verdik. Hem gündem oluşturmak hem de bir nebzede olsa maddi destek sağlamak amacıyla böyle bir karar aldık. Sanat aracılığıyla onlara yardım eli uzatmaya çalışıyoruz.

Tiyatro Nupelda ekibinin sergilediği oyunlardan bir kaç kare;