www.sarkpostasi.com

KHK’lılara Yönelik Saldırı Sürüyor: Tunceli’de Valilik Mazbatalara İtiraz Etti

0

31 Mart Yerel Seçimlerinde seçilen ve aralarında Türkiye Komünist Partisinden Belediye Meclis Üyesi Candan Badem’in de bulunduğu dört belediye meclis üyesinin mazbatalarının geçerliliği hakkında Tunceli Valiliğinin Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduğu ortaya çıktı.

Karar bugün Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından belediye meclis üyelerine tebliğ edilirken yedi iş günü içerisinde savunmaların alınacağı belirtildi. Karar Tunceli Valiliğinin 16 Nisan tarihli başvurusu üzerine alındı.

Valilik itiraz başvurusunda, Tunceli Belediye Meclis Üyeleri seçilen Hıdır Demir, Özcan Ateş, Candan Badem ve Metin Kılıç ile iki köy muhtarının KHK’lerle kamu görevinden ihraç edildiğinin tespit edildiğini belirterek verilen mazbataların geçerli olup olmadığı, verilmiş olan mazbatalarla ilgili olarak kim ya da hangi kurum tarafından işlem tesis edileceği konusunda görüşün bildirilmesini istedi. Kurul tarafından belediye meclis üyelerine gönderilen yazıda kararın üç ay içinde verilmesinin gerektiği bildirilerek 7 gün içinde savunmanın yazılı ya da sözlü olarak sunulması istendi.