www.sarkpostasi.com

Orman ‘yakma’ mevsimi geldi!

Orman ‘yakma’ mevsimi geldi!

0

Orman Genel Müdürlüğü raporlarına göre, Türkiye’de 2017 yılında 119 bin 92 hektar ormanlık alanın yangınlardan zarar gördüğü belirtiliyor. Ancak son 6 yılda yaşanan yangınların hektar bazında kayıtlara alınmadığı biliniyor. 2018 yılında meydana gelen 2 bin 411 orman yangınından bin 280’inin çıkış nedeni aydınlatılamadı. Yangınların büyük çoğunluğunun nedeni ‘faili meçhul’ olarak listeleniyor. Orman varlığının arttığını iddia eden iktidar ve bakanlıkları yanan, yağmaya kurban giden ormanlık alanları istatistiklerde göstermediği iddia ediliyor. Son yıllarda yaşanan orman yangınlarının büyük çoğunluğu askeri müdahaleler sırasında yaşanırken, bu orman yangınlarını devlet yetkilileri seyrederken, bölge halkının yangınları söndürme çabaları ise engelleniyor. Yine benzer bir orman yangını Nusaybin Ömeryan’da yaşandı ve devlet yetkilileri yine yanıgını sadece seyrediyor.

Yangına halk müdahale ediyor

Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Ömeryan bölgesindeki Çalı köyü kırsalında önceki gün yine askeri operasyon nedeniyle orman yangını başladı. Kuruköy, Akarsu, Eskimağara ve Yavruköy sınırlarına kadar yayıldığı bildirilen yangının söndürülmesi için bölgeye geçmek isteyen Nusaybin Belediyesi itfaiye ekiplerine ise “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmezken, yangına köylüler müdahale etmeye başladı. Köylülerin çağrısı üzerine Nusaybin’den yola çıkan 10 kadar gönüllü de köylüler ile birlikte yangına müdahale ederken, yangının yüzlerce dekarlık alana yayıldığı görüldü. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Nusaybin İlçe Örgütü de bölgeye giderek köylülerle birlikte yangını söndürmeye çalışıyor. Şu ana kadar Orman İl Müdürlüğü ve Valilik tarafından tek bir adımın atılmadığı bölgede, 200 dönüm ormanlık alan kül olmuş durumda.

Rojava’da buğdaylıklar yakıldı

Kuzey Suriye Demokratik Özerk Yönetim alanlarında yaklaşık 382 bin 200 dönümlük arazi ile arazideki buğday ve arpa tarlasının yakıldığı duyuruldu. Yetkililer, bu alanın büyük bir bölümünün bilinçli yakıldığını belirttirken, yangınların başladığı ilk günden şimdiye kadar yanan arazi ve ekinlerin 382 bin 200 dönüme ulaştığı ifade edildi. Yetkililer, “Bu veriler elimize ulaşan genel bilgiler. Yanan arazilerin çok büyük bölümü buğday ve arpa tarlaları” dedi