www.sarkpostasi.com

Fakir ama gururlu muhafazakarların ikinci cumhuriyeti

0

24 Haziran seçimleri gergin ve şüpheci bir zeminde başladı. İYİ Parti’nin seçime girememesi için seçilen baskın seçim tarihi. Muhalefetin ortak aday belirlemesine vakit bırakmayan bir telaşe, bağımsız adayların imza toplama sürecini sadece bir hafta ile sınırlandıran YSK, yangından mal kaçırmak isteyenlerin organize işler içinde olduğunu gösteriyordu. Gül ortak aday olsa Erdoğan karşısında hezimete uğrayacaktı ama Saadet Partisi’nin adayı olmuş olsa Erdoğan’ı ilk turda zor durumda bırakabilirdi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Genel Kurmay Başkanı, helikopterle atağa kalkıp, Erdoğan karşısında aday olma ihtimali olan eski bir Cumhurbaşkanı’nı (en hafifinden) vazgeçirmek için çaba sarf etti. Liste çok daha uzun. Muhalefetin talebine rağmen parmak boyası uygulaması geri getirilmedi. Mühürsüz oyların geçerli sayılması resmileşti. Aynı apartmanda oturanların otokontrol dışına çıkarak farklı sandıklara oy kullanması yasalaştı. Muhalefeti görmeyen denetim altındaki medya yeterli görülmedi ve haber ajansı olan Doğan gurubu seçim öncesi yandaş bir iş adamına devredildi. Tüm bu garip tercihler ve adaletsizliklerin üstüne çok daha dramatik bir şey oldu: Muhalefet o akşam hepimizi ikna edecek bir süreç içinde seçim sonuçlarını kademeli olarak açıklayamadı.

 

1 Kasım akşamı, Cihan Haber Ajansı‘nın sistemini çökertenler 24 Haziran akşamı Adil Seçim Platformu’nun sistemlerini işlemez hale getirdiler. Seçim gelişmiş demokrasilerde vuku bulması gerektiği şartlarda demokratik olmuş mudur? Hayır! Bu sonuçlar gerçek olabilir mi? Bilemiyorum. Gerçek olsa da şaşırmazdım, seçim öncesi elinden geleni ardına koymayan adamların o akşam farklı yöntemlerle manipülasyon yapmışlarsa buna da şaşırmam. 24 Haziran seçimlerinden çıkartılacak ilk sonuç demokratik olmayan zeminde vuku bulmuş olan seçimler değildir. Buna zaten alışmıştık. Demokratik olmayacağını bildiğimiz bir zeminde muhalefetin her şeyini ortaya koyarak adil bir seçim için son ana kadar kusursuz işleyebilen bir teknik yapıyı ikame edememiş olmasıdır.

Ortalama bir muhalif sekülerin kafasında artık “AKP devlettir ve biz bunları herhangi bir dönemde herhangi bir seçimle değiştirmeyiz” algısı kazınmıştır. 24 Haziran akşamı CHP neden sonuçları farklı açıklarken dümen kırıp YSK verilerini bekleyeceğiz demiştir? CHP’nin karşısında fazla alternatif yoktu. Şayet elinde çok farklı veriler varsa (ki bu verilere ulaşabildiğine bile inanamıyorum) CHP’nin sokağa çıkıp sonuna kadar hukuki zeminde ve aktif olarak meydanlarda protestolarla hakkını araması gerekiyordu. Referandum soğuk duşundan sonra tabanının bir sandık manipülasyonunu daha kaldırma ihtimali olmadığını gören CHP kurmayları geri adım attı. Seçimin ilk saatleri farklı yüzdeler açıklayıp “sandıkların başından ayrılmayın” çağrısı yapanlar sadece birkaç saat sonra veri tabanları çalışmamasına rağmen, “Her şey neredeyse kusursuz, sonucu etkileyecek kadar çalmadılar” ifadeleri ile final yapmaları iflas deklarasyonudur. Ya ilk açıkladığınız veriler yanlıştı, ya da yanlış verileri meşrulaştırarak siyaseti meslek olarak yapmayı tercih ettiniz.

Yukarıda sıraladığımız ve normal bir demokraside hayatın olağan akışına uymayan bu kadar çok standart sapmadan sonra ilk yerel seçimde CHP kendi tabanını sandık başına getiremeyebilir. Pasif direnişler ve oy vererek sistemi meşrulaştırmak istemeyen kitlelere şahit olabiliriz. AKP’nin demokratik geleneklere muhalif tavır ve tercihleri kadar, CHP’nin güvenli bir seçim sonucunu seçmenine sunamamış olması tarihi bir hüsrandır. Bundan sonra Türkiye’nin önünde iki seçenek vardır. Berat mı yoksa Bilal mi? Erdoğan hayattayken gücü çok güvendiği bir isme devredip onların yönetebilir olduğunu görmek ve sarayda 2. Cumhuriyetin doğal lideri olarak kalmayı tercih edebilir. Tüm kusurlarına rağmen işleyen bir demokrasi ve seküler sistemimiz vardı. Devletin güvenlik sigortalarını patlatıp, gücü zaruret fetvaları ile meşrulaştırabilen İslamcılara devreden muhafazakar cephe Yeşilçam filmlerindeki fakir ama gururlu gencin heykelini dikebilirler.