www.sarkpostasi.com

MELİKOV’UN GEZİ NOTLARI

0

“All happy families are alike, each unhappy family is unhappy in its own way”.

Tolstoy bu harika cümleyle başlıyor Anna Karenina’ya. Edebiyat tarihinin en çarpıcı 30 açılış cümlesinden birisi olarak da sayılmış.

Ben de, romantik bir edebiyat sever olarak, öyle düşünmeye eğilimliyim amma gel gör ki hikayeler nasıl dinledikçe belli dehlizlere uğruyorsa, insan oğlunun dertleri de dönüp dolaşıp ayni batakların çamurunu gobarini taşıyor eteklerinde… Tolstoy’un Anna Karenina’daki enfes girişine rağmen, mutsuz hikayeler de aslında birbirinin benzeri, Türkiye’nin mutsuz hikayesi gibi.

Son 20 yıla bakınca ne kadar da bilindik talihsiz bir tekrar oyununda sahneye çıkmışız demeden edemiyorum. Latin Amerikayı şöyle bir dolaşınca bu fikir insanın iliklerine işliyor… Poderes occultosuyla -latin usulu derin devlet, siyasetçinin demokrasiyi istismarıyla, halkçı yolsuzluk rejiminin üretilmesiyle, toplumun yozlaşmayı tecviz etmesiyle. Müslüman namı almış ülkelere dönüp baksan yine aynı duygu sarıyor insanı… 28 Şubat versiyonlarıyla -Bangladeş, siyasal islamcıların yolsuzlukla başarısız imtihanlarıyla -Malezya ve Endonezya- vs.

Oysa Türkiyeli için durum bunun tam tersi. Ona göre onun hikayesi, özgün ve eşsiz. AKP medyasını geçtim, ilkokul kitabında hala bütün dünyanın gözünün Türkiye’nin üstünde olduğunu falan okuyor (medyanın ilkokul ile aynı dili kullanması durumu söz konusu ama hangisine üzülmeli karar veremedim). Kemalizmi yıkmak için gelen de, o kalıbın kullanışlılığından istifade ediyor. O kalıba zaten alışkın olan halk da bu ikisi arasında bir ayrılık bilmiyor.

Sözün sonu şu… Melikov’un nizam dışı gezi notları bazen bir ülkeye uğrar bazen fikrin bir limanına. Şark postasının katarları ve yolu uzadıkça birlikte göreceğiz.