www.sarkpostasi.com

HDP ve DTK heyeti Dersim’deki yangını inceledi

0

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve DTK yöneticilerinden oluşan heyet, Hozat ilçesi Aliboğazı’nda çıkan orman yangınını incelerken, çekilen fotoğraflar Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in “örtü altı yangın” açıklamasını yalanlıyor.

Dersim’in Hozat ilçesindeki Aliboğazı’nın Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerinde başlayan yangın sürerken, yangının Derekoyu ve Çakmaklı bölgelerine de yayıldığı bildirildi. Diyarbakır’dan Dersim’e giden ve aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP PM Üyesi Cevdet Konak, Sanatçı Ferhat Tunç, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Amed Ekoloji Komisyonu’ndan temsilcilerin de bulunduğu heyet, kent merkezinde görüşmeler gerçekleştirdikten sonra yangın bölgesine doğru hareket etti. “Yasaklı bölge” olduğu için yangınların devam ettiği bölgeye giremeyen heyet üyeleri, yangın bölgesinin bir kısmını gören yüksek bir tepeye çıkarak uzaktan incelemelerde bulundu.

Bölgeden yükselen dumanlar Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in “örtü altı yangın” açıklamasını yalanlarken, heyet üyeleri, incelemelerinin ardından Dersim’e dönecek.