www.sarkpostasi.com

HDP’den Dersim yangını açıklaması: Valinin açıklaması boşa çıktı

0

HDP Milletvekili Dersim Dağ, Dersim Hozat’ta günlerdir süren orman yangınıyla ilgili bölgede yaptıkları incelemenin ardından açıklama yaptı.

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı kırsal bölgede askeri operasyon sonucu çıktığı iddia edilen ve bir haftadır süren orman yangını bölgesinde dün incelemelerde bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, sanatçı Ferhat Tunç ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Güner Yanlıç, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

Dersim’in Hozat ilçesinde 10 gün önce başlayan yangın sürüyor. Aliboğazı, Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca, Dündül, Dereköyü ve Çakmaklı bölgelerinde yayılan yangının ardından Tunceli Valisi Tuncay Sonel, “örtü altı yangın” şeklinde açıklama yapmış ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etmişti.

‘Vali yangın alanında açıklama yapsın’

HDP Milletvekili Dersim Dağ, valinin bu açıklamasına tepki göstererek, valinin gerçeği görmesi için yangın alanında açıklama yapmasını istedi. Yalan ve inkar ile yangınların sönmeyeceğini belirten Dağ, Vali ve yetkili kurumların bir an önce harekete geçmesi çağrısını yineledi.

Ferhat Tunç da Dersim’de orman yangınlarının bir gelenek haline getirildiğini ifade ederek, valinin açıklamasını yerinde inceleme yaparak boşa çıkardıklarını belirtti.

‘10 bin hektar kül oldu’

Dersim’de sadece ormanların yanmadığını dile getiren Tunç, “Yaban bir hayat var, bu yaşam yok ediliyor. Dersim cayır cayır yanıyor. Meşe ormanları Dersim’in nefes borularıdır. 10 bin hektarlık alanın kül olduğu belirtiliyor. Önüne geçilmezse çok büyük bir felaketle karşı karşıya olacağız” diye belirtti.

Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Güner Yanlıç, Dersim coğrafyasında 2 bin civarı bitki türü olduğunu ve 21 Avrupa ülkesinin toplamından daha fazla bitkiye ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Bunlardan yaklaşık 250 endemik bitki türünün mevcut olduğunu kaydeden Yanlıç, “Dersim dağ silsilesi, balkan Türkiye ve Ortadoğu’daki en büyük dağ silsilesidir. Duyarlı herkese sesleniyorum. Dersim yanmasın, Dersim’e ses olalım” çağrısında bulundu.