www.sarkpostasi.com

1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingine Çağrı

0
HABER MERKEZİ –

 

Diyarbakır, İstanbul ve Türkiye genelinde yapılacak “1 Eylül Dünya Barış Günü” mitingine katılım çağrısı yapıldı.

“1 Eylül Dünya Barış Günü” dolayısıyla siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve sendikalardan oluşan Emek ve Demokrasi Platformu’nun düzenleyeceği mitingler İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere tüm Türkiye’de gerçekleşecek.

 

‘ONURLU VE ORTAK YAŞAMI SAVUNAN HERKESİ MİTİNGE DAVET EDİYORUZ’

Barış mitinglerine çağrı yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 15 nisan 2015 tarihinden beri ağır tecrit koşullarında tutulduğunu vurgulayarak, “Tecritin başlaması ile birlikte Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da derinleşmiş savaş koşullarının olduğunu biliyoruz. Eğer bir çözüm gelecekse, ortak bir yaşam inşa edilme umudu varsa, umudun tek adresi İmralı’dır. Tecrit devam ettikçe insanların bir arada yaşama umudu gün geçtikçe biraz daha tükeniyor. Bu sene Diyarbakır ve İstanbul’da merkezi olarak gerçekleştireceğimiz 1 Eylül Dünya Barış günü mitinglerinde tecridin sonlanması talepleri olacak” ifadelerine yer verdi.

Başaran son olarak merkezi mitinglere çağrı yaparak şunları söyledi; “Tecritin artık bir insanlık suçu haline geldiğini, tecritin aslında sadece İmralı’ya değil tüm bir topluma sirayet ettiğini biliyoruz ve bunu haykıracağız. Eğer onurlu bir barış inşa edilecekse, eğer Türkiye’de eşitlikçi, özgürlükçü, demoratik bir sistem inşa edilecekse İmralı’daki tecritin bir an önce kaldırılmasını hem Diyarbakır ve İstanbul hemde tüm Türkiye’den haykıracağız. Onurlu ve ortak bir yaşamı savunan herkesi 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerimize davet ediyoruz.”

 

‘SAVAŞ POLİTİKALARINI ORTAK MÜCADELE İLE BERTARAF EDEBİLİRİZ’

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz ise, “16 yıllık Erdoğan/AKP iktidarı süresince halklar birbirinden daha da uzaklaştırıldı, ayrıştırıldı, acılar yarıştırılır oldu. En yakın tarih olarak 7 Haziran ve 24 Haziran seçimlerinde de gördük. AKP ve devletin halklar arasında kin ve nefreti özel bir politika olarak kullandığını görüyoruz. İnsanları sınıflara, milliyetlere, mezheplere bölünmesi tarih boyunca belki de hiç bu kadar vahşice yapılmamıştır. Savaş politikasını derinleştiren Erdoğan/AKP iktidarı doğaya, kadına, işçiye, Kürde, Ermeniye, Türk’e kısacası kendinden olmayan herkese düşman. Biz sosyalistler, yurtseverler, kadınlar olarak gerçek bir barış sağlanana kadar mücadeleyi her alanda sürdürmeye devam edeceğiz. Savaş politikalarını, düşmanlaştırma politikalarını ancak ortak mücadeleyle bertaraf edebiliriz. 1 Eylül Diyarbakır ve İstanbul’da olan Barış Mitinglerine eşitliği, özgürlüğü, adaleti, toplumsal barışı isteyen herkesi taleplerini haykırmak için alanlara çağırıyoruz” diyerek merkezi mitinglere çağrı yaptı.

 

‘BÜTÜN CANLILARIN BARIŞA İHTİYACI VARDIR’

Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyesi Hatice Kavran gerçekleşecek mitinglere çağrı yaparak, “Sadece bizim ülkemizin değil yeryüzünün tümünün barışa ihtiyacı vardır. Bütün canlıların barışa ihtiyacı vardır, doğa katliamının, hayvan katliamının, insan katliamının yaşanmadığı bir dünya özlemi içerisinde olduğumuz için, bu duygularla biz o barışı talep etmek üzere Diyarbakır ve İstanbul mitinglerinde olmalıyız” şeklinde konuştu.

 

‘YERYÜZÜNE BARIŞ GELMESİNİ UMUYORUM’

Son olarak Diyarbakır ve İstanbul mitinglerine çağrı yapan HDP Parti Meclisi Üyesi Feray Yılmaz Mertoğlu toplumun tümünün barışa ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Yeryüzüne barış gelmesini umuyorum. Herkes kendi haklarına inançlarına sahip çıkmalıdır. Yaşatılan baskı döneminden çıkmak için hep beraber barış taleplerimizi haykırmalıyız. Baskının, zorun, tecridin kaldırılması taleplerimizle alanlarda olacağız. Barış diyen herkesi Diyarbakır, İstanbul ve tüm Türkiye’de gerçekleşecek 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerimize davet ediyoruz” dedi