www.sarkpostasi.com

Kaftancıoğlu: Şarbon hastalığı önlem alınmazsa yayılabilir

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Silivri, İstanbul ve İzmir’de ortaya çıkan şarbon vakaları ile ilgili, “Önlem alınmazsa şarbon hastalığı yayılabilir” dedi.

İki gün önce Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda kişinin başvurduğu bildirilmişti. Bunu üzerine konuyla ilgili CNN Türk’e telefonla açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “22 kişi İstanbul’da şarbon şüphesiyle hastanelere başvuru yaptı. 14’ü taburcu oldu, 4 kişi de tedavi altında” açıklamasında bulundu.

Et ve Süt Kurumu ise Brezilya’dan ithal edilen 4000 hayvanda şarbon saptandığını açıkladı. Tüm bu açıklamalar beraberinde bu hayvanların nasıl testten geçirilmeden ülkeye sokulduğu ve hangi firmaların bu etleri satmaya başladığı gibi soruları getirdi.
Bugün CHP İstanbul İl Merkezi’nde Canan Kaftancıoğlu, Ali Şeker ve Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal şarbon vakaları ile ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası Canan Kaftancıoğlu Şark Postası’nın sorularını yanıtladı.

-Brezilya’dan alınan şarbonlu etler ve birkaç şehirde şarbon vakalarının ortaya çıkması nasıl bir ihmaldir ?

“Öncelikle bu etlerin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kontrol edilmesi gerekiyordu. Bir de daha önemlisi sadece tetkikler de değil 15 gün boyunca sınırda karantinada bekletildikten sonra son bir kontrol ile onay verildikten sonra ülkeye sokulması gerekiyor. Ancak Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevi bu kontrolleri yapmak ve bu prosedürleri uygulamak. Ancak bunları yerine getirmemiştir. Birde tabii şunu da sormak gerekiyor neden biz dışarıdan hayvan ithal ediyoruz. Ülkenin hayvancılık konusunda geliştirilip, desteklenip kendi hayvanımızı kendimiz yetiştirecek duruma gelmemiz gerekiyor. Ancak maalesef ülke politikaları, tarım ve hayvancılıktaki yanlış politikalar eti dışarıdan ithal etmemiz ile sonuçlandı.”

-Veterinerlik kurumunun 6 aydır veteriner görevlendirmediği iddiası var, bu konu ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

“Evet bu görevlendirmelere son verilmiş ve ne kontroller ne de karantina prosedürleri uygulanmıyor ne yazık ki 6 aydır.”

-Şarbon hastalığı ciddi bir hastalık..

“Evet şarbon hastalığı önlem alınmadığı takdirde ciddi ve ölümcül bir hastalıktır.”

-Yetkililer bu etlerin hangi firmalarda satıldığını açıklamıyor, etlerin AKP’li firmalarca satıldığı iddiaları var. Bu iddialar doğru mudur, böyle bir bilgi size ulaştı mı ?

“AKP hükümeti ile ilgili her konuda olduğu gibi bu konuda da bir takım iddialar ortaya atılıyor. Şimdi adı üzerinde iddia. Doğru mudur? Bilemiyoruz. Ama bilgi verilmediği için de yalandır da diyemiyoruz ve ne yazık ki geçmiş yıllar da kendi yandaşlarına iş yaptırma gibi bir pratikleri olduğu için doğru olabileceğini düşünüyoruz.”