www.sarkpostasi.com

Çirkin Kral Almanya’da (VİDEO HABER)

Kürt sinemacı Yılmaz Güney’in hayatını konu alan Çirkin Kral’ın Efsanesi adlı belgesel filmin Almanya’da 11 Ekim’den itibaren gösterimi başlıyor.

0

Yılmaz Güney’in hayatını konu alan ‘Çirkin Kral’ın Efsanesi’ belgesel filmi Almanya’daki sinemaseverlerle buluşuyor. Belgesel birçok kentte 11 Ekim’den itibaren gösterime giriyor.

‘Çirkin Kral’ın Efsanesi’ belgesel filmi Yılmaz Güney’in dünya görüşünü, sanat anlayışını ve hayatını konu alıyor. Ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarından oluşan 47 kişiyle yapılan röportajdan oluşan belgesel filmin yönetmenliğini Hüseyin Tabak, yapımcılığını Mehmet Aktaş yaptı.

Yılmaz Güney’in daha önce yayınlanmamış bazı görüntülerini de içeren belgeselde Michael Haneke ve Costa Gavras gibi dünyaca ünlü sinemacılarla yapılan röportajlar da yer alıyor. Çirkin Kral Efsanesi geçtiğimiz yıl Toronto’da dünya prömiyerini yapmış ve Almanya’da yapılan en iyi film ödülünü almıştı. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde ise en iyi belgesel film seçilmişti.

11 Ekim’de sinemalarda

Belgesel film, 11 Ekim günü Almanya’nın bir çok kentinde gösterime girecek. 11 Ekim’de Köln’de (Filmforum im Museum Ludwig saat 20.00) ile 12 Ekim’de Hamburg’da (Metropolis, saat 18.45) de rejisör Hüseyin Tabak ile yapımcı Mehmet Aktaş’ın katılacağı prömiyerler yapılacak.

11 Ekim’den itibaren belgesel şu sinemalarda izleyicisini bekliyor:

Berlin- Brotfabrik

Berlin – Moviemento Bielefeld – Kamera

Filmkunsttheater Bochum – Endstation Bremen – City 46

Frankfurt – Filmforum Höchst Freiburg – KoKi Hamburg – Metropolis Hannover – KoKi

Köln – Filmpalette Nürnberg – Rio Filmpalast München – Werkstattkino Münster – Die Linse Regensburg – filmGalerie im Leeren Beutel Tübingen – Kino Arsenal Braunschweig – Universum: 22 ve 28 Ekim’de

Dortmund – SweetSixteen: 21 Ekim Karlsruhe – Kinemathek:

25 ve 28 Ekim Kiel – Kino in der Pumpe: 9-11Ekim Oldenburg – Cine K: 25 ve 31 Ekim Söyleşiler de yapılacak.

Film gösterimi ardından kimi kentlerde yapımcı ya da yönetmenin katılımıyla söyleşiler de yapılacak. 13 Ekim’de Berlin’de Moviemento’daki gösterim ardından yapılacak söyleşiye yapımcı Mehmet Aktaş katılacak.

14 Ekim’de Spenge – Zentral-Kino, 15 Ekim’de Bielefeld – Kamera Filmkunsttheater, 22 Ekim’de Braunschweig – Universum, 16 Ekim’de Frankfurt Filmforum Höchst’ta gerçekleşecek söyleşilere ise yönetmen Hüseyin Tabak katılacak. HABER MERKEZİ