www.sarkpostasi.com

Berlin’de Binler  Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Tek Ses

Almanya'nın başkenti Berlin'de binlerce kişi ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı eylem düzenledi.

0

Avrupa’da aşırı sağın yükselmesinden  ve bununla birlikte ırkçılık ve ayrımcılığın yükselmesinden endişe eden göçmen yanlısı gruplar, “Dışlanmaya karşı dayanışma” sloganıyla bir araya geldi.

Nazi karşıtı slogan atan göstericiler, Akdeniz’deki göçmen kurtarma operasyonlarını öven pankartlar da taşıdı.

Yürüyüşe LGBTİ örgütleri ile Müslüman dernekleri de destek verdi. Organizatörler 40 bin kişinin toplanmasını bekledikleri yürüyüşe katılımın 150 bin civarında olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas sosyal medyada paylaştığı yorumuyla eylemi takdir etti. Maas, “Bu ülkede çoğunluk dayanışmadan yana. Bizi bölmek isteyenler bizi daha da kenetler” diye yazdı.

Irkçılık karşıtı yürüyüşün hedefinde Almanya için Alternatif Partisi (AfD) vardı.

Göçmen karşıtı aşırı sağ parti, Başbakan Angela Merkel’in göçmenlere açık kapı politikasına tepki gösterenlerin oylarıyla meclise girmeyi başarmıştı.

Aşırı sağcıların olaylı eylemleri

Almanya’da aşırı sağcıların mültecilere yönelik saldırgan tavırları nedeniyle ırkçılık karşıtları sık sık meydanlara iniyor.

Bunun son örneği Chemnitz kentinde yaşanmıştı. Geçtiğimiz ağustos ayında, 35 yaşındaki bir Alman vatandaşının yabancı uyruklu iki kişi tarafından öldürülmesiyle aşırı sağcılar sokağa dökülmüştü.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen sağ gruplar kentte yaşayan yabancılara ve mültecilere saldırmış, düzenledikleri eylemlerde de polisle çatışmıştı.