www.sarkpostasi.com

Etiyopya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi

0
Etiyopya’da, istifa eden Cumhurbaşkanı’nın yerine parlamenterler ilk kez bir kadını oy birliği ile atadı. Diplomat Sahle-Work Zewde Etiyopya’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu.

 

Etiyopya Parlamentosu, 2013’ten beri Cumhurbaşkanı görevini yapan Mulatu Teshome’nin istifasını onayladı. Parlamento Diplomat Sahle-Work Zewde’yi yeni Cumhurbaşkanı seçti. Sahle, 1995’te Anayasa’nın kabul edilmesinden bu yana Etiyopya’nın dördüncü Cumhurbaşkanı oldu.

 

Sahle, şimdiye kadar BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Afrika Birliği nezdindeki özel temsilcisiydi. Daha önce Fransa, Cibuti ve Senegal’de büyükelçilik yapan Sahle, ayrıca Doğu Afrika’nın bölgesel bloku olan Hükümetler Arası Kalkınma Makamı (IGAD) nezdinde Etiyopya’nın daimi temsilcisiydi. Etiyopya Cumhurbaşkanı resmi olarak devlet başkanı olsa da, sorumlulukları daha çok onursal ve sembolik düzeyde yerine getiriyor. Yetkiler temel olarak ülkeyi büyük zirvelerde temsil eden Başbakan’ın elinde bulunuyor.

 

Etiyopya Halkı Devrimci Demokratik Cephe Koalisyonu Nisan ayında Abiy Ahmed’i Başbakan olarak tercih etmişti. Abiy, aynı zamanda ülkenin en büyük etnik grubu olan Oromo’ya mensup bir Başbakan özelliğini taşıyor. Abiy, Başbakan olduğundan beri geniş reformlar hayata geçirdi. Bunların başında muhaliflerin serbest bırakılması, demokratik açılı ve komşu Eritre ile barışın sağlanması geliyor.

 

Abiy, ayrıca kısa bir süre önce yeni hükümetini de belirledi. Hükümetin yarısı ise kadınlardan oluşuyor.