www.sarkpostasi.com

DSG, IŞİD karşıtı Operasyonlara Hız Verdi

ABD liderliğindeki koalisyon ile DSG'nin, IŞİD karşıtı operasyonlara hız verdiği  bilgisi paylaşıldı.

0

Suriye’de gözler bir kez daha Suriye Demokratik Güçleri’nin (DSG) IŞİD operasyonlarına çevrilmiş durumda. DSG’nin Irak sınırındaki Deyrül Zor’da, IŞİD’le çatışmaya girdiği ve harekâtı hızlandırdığı açıklanırken, Suriye yönetimi de sivil ölümleri gerekçe göstererek IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonu Birleşmiş Milletler’e şikayet etti.

Suriye-Irak sınırındaki operasyon, Hacin bölgesine odaklanıyor. DSG’nin sahada IŞİD’le çatıştığı, koalisyon güçlerinin örgütün elinde olan bölgelere hava bombardımanı düzenlediği belirtiliyor. ABD Başkanı’nın IŞİD karştı koalisyondaki özel temsilcisi Brett McGurk de dün Irak’ta bir dizi temasta bulunarak iki ülkenin sınırındaki operasyonun koordineli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledi. McGurk, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Suriye’nin doğusundaki operasyonları hızlandırmaya hazırlandıklarını, bu sırada Irak güçlerine sınır bölgelerindeki uyuyan IŞİD hücrelerini etkisiz hale getirmeleri için koalisyon desteği verileceğini söyledi.

“DSG: İDDİALARI IŞİD YAYIYOR”

Suriye yönetimi, ABD liderliğindeki koalisyonun Deyrül Zor vilayetinin doğusundaki Hacin’de saldırıyı Birleşmiş Milletler’e şikayette bulundu. Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği ile Güvenlik Konseyi Başkanlığı’na birer mektup göndererek, ‘Hacin’de suç işlendiği’ne dikkat çekti.

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon ise söz konusu saldırılarda IŞİD’in bir gözlem noktasının yok edildiğini, saldırı sırasında bölgede sivil olmadığını savundu. Koalisyondan yapılan açıklamada ‘sivil ölümleri iddiasının ilk olarak IŞİD tarafından yayıldığı’ belirtildi.