www.sarkpostasi.com

‘IŞİD birkaç ay içinde bitecek’

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ABD askerlerinin IŞİD'e ait son mevzileri ele geçirene kadar Suriye’de kalacağını belirterek, Suriye’de IŞİD'e karşı sürdürülen savaşın birkaç ay içinde biteceğini söyledi.

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ABD askerlerinin IŞİD’e ait son mevzileri ele geçirene kadar Suriye’de kalacağını belirterek, Suriye’de IŞİD’e karşı sürdürülen savaşın birkaç ay içinde biteceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda gelişmeleri değerlendiren Jeffrey, “IŞİD’in yenilgisinin uzun süreli olması demek sadece bölgede kalan son askeri birliğinin yok edilmesi değil, IŞİD’in uyuyan hücrelerle geri gelmemesi ya da isyancı birliği olarak ortaya çıkmaması anlamına gelmektedir” dedi.

YPG’nin içinde yeraldığı Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) Deyrizor bölgesinde IŞİD ile savaşı sürüyor. Jeffrey, Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye’nin İstanbul’daki toplantıda anlaştığı gibi yıl sonuna kadar bir anayasa komisyonunun kurulması gerektiğini söyledi. Jeffrey, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın masaya getirilmesinde Rusya’yı sorumlu tuttuklarını belirtti.