www.sarkpostasi.com

‘En zor seçim bu olacak, ittifaklar her yerde işlemeyebilir’

Quatro Strategies'in kurucusu Dr. Elif Dördüncü Aydemir, RS FM'de yayınlanan 'Fotoğrafın Tamamı' programında Ahu Özyurt'un sorularını yanıtladı.

0

AKP’de belediye başkan adayı açıklamaları devam ederken, CHP Saadet Partisi ile ilk teması tamamladı. AK Parti-MHP ittifakı ve diğer işbirlikleri yerelde başarılı sonuç verir mi? Quatro Strategies’in kurucusu Dr. Aydemir, özellikle 3 büyük şehirde dengelerin partileri ittifaka zorladığını, flaş aday ihtimalinin de düştüğünü belirtti.

Aydemir, “AKP de MHP de otoriter liderler tarafından yönetiliyor ve kendi tabanlarını iyi konsolide eden liderler. Arada iniş çıkışlar oldu. Üç büyük şehirde MHP zaten 3. veya 4. sırada. Kazanma ihtimali düşük. Ama bu koalisyonda, hafta sonu açıklanan AK Parti adayları incelendiğinde, MHP’nin başkanlık yaptığı il ve ilçelerde de aday göstermekten çekinmediğini görüyoruz. Buralarda AKP’nin kaybedecek de olsa aday göstermemeyi kendine yakıştıramadığı gibi de bakılabilir ama üç büyük ilde yapılan hareket AKP’nin baştan beri istediği şekilde. Ama sonuçları çok farklı olacaktır” dedi.

‘ANKARA VE İSTANBUL’DA AYNI SÖYLEM İŞLEMEZ’

Aydemir üç büyük ili de şöyle değerlendirdi:

‘MHP, 3 büyükşehre karşı 6 şehri istiyor'”Ankara’da milliyetçi oylar ve hassasiyetlerle MHP desteği size kazandırabilir ama İstanbul, çok göç almış ‘Kürt uzlaşısının’ gerekeceği bir il. Dolayısıyla, kitle partisinin oy kazanması daha kolayken, Türk milliyetçiliğine kayan bir parti oy kaybeder. İstanbul gibi bir şehirde tek oynayacağınız muhafazakarlık kartı, ama o da bu kadar kozmopolit bir şehirde Orta Anadolu’daki gibi sonuç vermeyebilir. İzmir’de de bu ittifakın bir başarı yakalaması zor görünüyor.”

İstanbul’da AK Parti’nin adayının her yerel seçimde en yakın takipçisine en az 500.000 oy fark attığına dikkat çeken Aydemir, “Ama bunlar çözüm sürecinin gündemde olduğu zamanlardı. Şimdi ekonomik sıkıntılardan en fazla etkilenen, işçi sınıfının yoğun olduğu İstanbul’da bir de yeni beklentiler yaratmayacak bir adaydan bahsediyorsanız, Binali Yıldırım gibi, AK Parti biraz kendini sıkıştırmış görünüyor. Daha önceki trendlerden farklı bir oy verme trendi olacak diye değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

‘TABANA ANLATABİLMEK ÖNEMLİ’

“Bu seçimin en büyük farkı, iyi olanın değil, en iyi olanın kazanacağı bir seçim. En cazip ama en zor seçimler haline geldi” diyen Aydemir, CHP-Saadet Partisi uzlaşısının tabana yansımasında sıkıntı olduğunu vurguladı.

Aydemir, İYİ Parti’nin de Haziran seçimlerindeki hayal kırıklığını CHP’ye bağladığını belirterek, “Başka bir aday da çıkartsalar, adaylar üzerinde anlaşıp tabana yayılacak bir destek söylemi gelirse Ankara’da İYİ Parti ve CHP işbirliği kazanmaya yakınlar” diye konuştu.

Güneydoğu’da HDP seçmeninin ikinci partisinin AK Parti olduğunu belirten Aydemir şöyle devam etti:

“Kayyımlar bir kırgınlık yaratmıştı. Şimdi bazı atanmış kayyımların nispet yapar gibi aday gösterilmesi çok sempatik karşılanmaz ama seçmenlerle ilişkilerine bakmamız lazım. Büyük şehirlerde de ikinci partisi AK Parti değil. Ya sandığa gitmiyor ya kendi partisine veriyor ya da küçük sol partilere gidiyor. İstanbul adayının yüzde 1-1.5 oyu alabilmek için bu kesime ters gelmeyecek bir isim olması gerek. HDP henüz kendi adayını çıkarmaktan vazgeçmedi. Aday çıkarırlarsa da seçmeni nasıl yönlendireceklerini beklemek gerekecek.”