www.sarkpostasi.com

BM: Dünyada her gün 137 kadın öldürülüyor

0
BM’nin Küresel Cinayet Raporu’na göre, dünya genelinde her gün 137 kadın öldürülüyor. Rapora göre, dünya genelinde kadınlar en fazla evlerinde öldürülüyor.

 

Birleşmiş Milletler (BM), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla “Küresel Cinayet Raporu”nu yayınladı. Rapora göre, dünya genelinde her gün 137 kadın, eşi ya da bir yakını tarafından öldürülüyor.

 

Rapora göre, 2017 yılında 87 bin kadın kasten öldürüldü, bunlar arasında 30 bin kadının sevgilisi ya da eşinin saldırısı sonucunda yaşamını yitirdiği belirtildi. BM raporu kadınların en çok öldürüldüğü yerin kendi evleri olduğunu ortaya koyuyor.

 

Raporda ülkelerin aile içi şiddet verileri de işlendi. Asya ülkeleri geçen yıl kadınların sayıca en fazla öldürüldüğü yer olurken Afrika ülkeleri kadınların en fazla risk altında oldukları yer. Afrika ülkelerinde her 100 bin kadın başına 3.1 ölüm gerçekleşti. Avrupa ülkelerinde bu oran 100 bin kadın başına 0.1 şeklinde. Dünya ortalamasına göre Avrupa’da kadınların öldürülme oranı düşük olsa da bu kadınların da yüzde 38’inin erkek arkadaşı ya da eşi tarafından öldürüldüğü kayıt altına alındı. Bu rakamlara göre, Avrupa’da da en fazla şiddetin yaşandığı yer ev.

 

KASTİ SALDIRILARLA YAŞAMLARINI YİTİRİYORLAR

 

Raporu hazırlayan uzmanlar aile içi şiddete maruz kalan kadınların partnerleri tarafından öldürülmelerinin “kazara değil” kasti saldırılar sonucu yaşamlarını yitirdiklerine dikkat çekiyor.

 

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik ofisi Eurostat’ın 2016 yılı verilerine göre ise Avrupa’da en fazla kadının öldürüldüğü ülke Malta. Bu ülkede her 100 bin kişi başına 0.92 kadın gördüğü şiddet sonucu hayatını kaybetti.

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İLE BAŞVURULAR ARTTI

 

İstanbul’da 2012 yılında imzalanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesi’nden (İstanbul Sözleşmesi) sonra Türkiye’de şiddet gördüğünü polise bildiren kadınların sayısının istikrarlı biçimde arttığına dikkat çekildi.