www.sarkpostasi.com

İZBAN işçileri: Grev bizim değil işverenin tercihi

Zam talepleri kabul edilmediği için 4 gündür grevde olan İZBAN işçileri, “Taleplerimiz kabul edilinceye kadar grevde kararlıyız. Grev bitsin, İzmir halkını taşımaya devam edelim” dedi. 

0

Zam talepleri kabul edilmediği için 4 gündür grevde olan İZBAN işçileri, “Taleplerimiz kabul edilinceye kadar grevde kararlıyız. Grev bitsin, İzmir halkını taşımaya devam edelim” dedi.

Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) İzmir Şubesi, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) kapsamında İzmir Banliyö Sistemi A.Ş.’nin (İZBAN) yüzde 19,43’lük zam talebini kabul etmeyince, 343 işçi Konak ilçesinde bulunan Alsancak Gar önünde başladıkları grev 4’üncü gününe girdi. Eylem, sabah 07.00’den akşam 21.00’e kadar sürüyor. Kararlılıklarını dile getiren işçiler, talepleri kabul edilinceye grevi sürdüreceklerini söyledi.

‘KİMSE GREV İSTEMİYOR’

İşveren ile anlaşmaya vardıkları ve istenilen zammı aldıkları takdirde işe geri dönmeye hazır olduklarını dile getiren sendikanın Şube Yönetim Kurulu üyesi Celal Dağaşan, Asgari Geçim Ücreti (AGİ) dahil aldığı maaşın 2 bin 800 TL olduğunu belirtti. Kimsenin isteyerek greve başlamadığını dile getiren Dağaşan, “Greve gitmediğimiz için her gün özlük haklarımızın ücretleri kesilecektir. Fakat her gün öleceğimize bir kere ölelim. Açlık sınırı içinde yaşıyoruz. Bu koşullar düzeltilmediği zaman çalışmanın da bir anlamı yok. Grevimiz işverene veya yolculara yapılmış bir eylem değil. Kendi geleceğimiz ve çocuklarımız için hak ekmek mücadelesi veriyoruz. İşveren açıklamaları yaptı ve basına verdiği bilgiler gerçek değildir. Biz işverenin basında abartıldığı gibi çok büyük rakamlar istemiyoruz. Türkiye’de işçi hakları sömürülüyor. Çalışanlarda emek mücadelesi vermeye devam ediyor. Bir an önce taleplerimiz kabul edilsin. Biz burada şov yapıp greve devam etme niyetimiz yok. Taleplerimiz kabul edilinceye kadar grevde kararlıyız. Grev bitsin İzmir halkını taşımaya devam edelim istiyoruz ” dedi.

’56 KİŞİ ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR’

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz de, grevde olanlar arasında farklı 6 meslek dalında çalışanların olduğunu söyledi. Tekniker, teknisyen, makinist, operatör ve farklı alanlardan insanların grevde olduğunu ifade eden Evrüz, grevde en yoğunlukta olanların makinistler olduğunu kaydetti. Çalışanların sabah 05.00’te işe başladığını dile getiren Ervüz, “Gece 01.00’e kadar işleri bitmiyor. Bu arkadaşlarımız dağınık çalışma düzenlerinden dolayı aile yapılarının da bozulma sebebidir. Hiç olmazsa sosyal olarak bu arkadaşlarımıza bir katkı olsun diye vardiya pirimi de istedik. Ancak bu taleplerimizin hiç biri kabul edilmedi. 56 kişi asgari ücretle çalışıyor. Arkadaşlarımız aldığı asgari ücret enflasyon karşısında yenik düşüyor. 2017-2018 yılında işe girenler 2 bin 29 TL ücrete düştüler. Bu şekilde devam ediyor. İşveren kamuoyuna bilgilendirme mesajı atmış. Mesajda yazdığı ortalama ve en yüksek rakamlar olduğunu söylemiş. Ortalama ve yüksek nasıl bir şey oluyorsa bizde anlamadık. Ortalama diye yazdığı rakamları bizim önümüze koysunlar biz her şeyden vazgeçip sözleşmeye imzalayacağız” diye konuştu.

‘HER GÜN 462 BİN ZARAR EDECEK’

İZBAN’ın çalışmadığı her günde 462 bin TL zarar edeceğine dikkat çeken Ervüz, şunları söyledi: “Bunu 30’la çarparsak 13 milyon 860 bin TL bir ayda zarar etmiş oluyorlar. Bu bizim bir yılda istediğimiz toplam para bile değil. Bizim bunu işverene anlatmamız zor. Bu anlamda grevimiz devam edecek. Sabah 07.00’den akşam 21.00’e kadar nöbet tutuluyor. Arkadaşlarımızla birlikte neler yapıla bileceğine dair görüşmeler yapılıyor. Eylemselliği nasıl yürüteceğimizi nasıl kamuoyu oluşturacağımız kararlaştıracağız.  Arkadaşlarımıza danışılmadan hiçbir eylem hayata geçirmiyoruz. Herhangi bir adım atılmazsa o zaman İZBAN’ı kapatsınlar. Önemli olan bizim direncimiz ve bizde bu direnci gösteriyoruz.”

Kaynak : Mezopotamya Ajans