www.sarkpostasi.com

Erdoğan İZBAN Grevini Yasakladı

0

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak kuruluşu olan İzmir Banliyo Ağı’na bağlı işyerlerinde başlatılan grev, gece yarısı Erdoğan tarafından 60 gün süreyle ertelendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak kuruluşu olan İzmir Banliyo Ağı’na (İZBAN) bağlı işyerlerinde diğer raylı ulaşım işçileri ile aynı maaşı almak amacıyla 10 Aralık 2018’de başlatılan grev, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 60 gün ertelendi. Kararda, İZBAN’a bağlı iş yerlerindeki grevinin erteleme gerekçesi, “Şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görüldüğü” olarak belirtildi.

Grev devam etmiş olsaydı işçiler verilen son teklif için bugün oylama yapacaktı. Türk İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası’na üye İZBAN işçileri tarafından sürdürülen grev, gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yasaklandı. Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan metinde, “İZBAN’a bağlı iş yerlerinde Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63.maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

Erdoğan, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, “Bizimle beraber grev denilen olaylar ortadan kalktı” demişti. Erdoğan, yaz aylarında da “Grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz” demişti. 30 Aralık’ta partisinin il başkanları toplantısında konuşan AKP Başkanı Erdoğan, “Bizimle beraber grev denilen olaylar ortadan kalktı. Şimdi grevler yok. Grev olmuyorsa işçinin hakkını veriyorsun, hukukunu gözetiyorsun demektir” demişti.

Erdoğan’ın iktidara geldiği 2002 yılından bu yana 15 grev yasaklandı.