www.sarkpostasi.com

Hakkari’den Leyla Güven için duyarlılık çağrısı

0
Hakkari’de HDP ve DBP ile kentteki sivil toplum örgütleri 62 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in durumuna dikkat çekti. Açıklamalarda ölümlerin yaşanmaması için Adalet Bakanlığı ve hükümettin gerekli girişimlerde bulunması gerektiği belirtildi.
Hakkari’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile kentteki sivil toplum örgütleri 62 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in durumuna dikkat çekmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. HDP il binasında yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.
Toplantıda konuşan HDP il Eşbaşkanı Sinan Kaya, Güven’in sağlık durumunun kritik aşamaya geldiğine dikkat çekerek, “62 gündür açlık grevinde olan milletvekilimiz Sayın Leyla Güven’in bu onurlu ve kararlı direnişi devam etmektedir. Böylesi tarihi bir süreçte milletvekilimiz Sayın Leyla Güven üzerine düşen rol ve misyonu canı pahasına ortaya koymuştur. 62 gündür bedenini demokrasi uğruna, insani ve vicdani talepler uğruna açlığa yatırmıştır. Hakkari halkından 100 bin oy almış ve bu halkın kendisine irade olarak beyan ettiği Sayın Leyla Güven’in yaşamı büyük tehlike arz etmektedir. Böylesi bir hayati risk var iken hükümetin üç maymunu oynaması ve bir halkın iradesinin taleplerini duymazlıktan gelmesi gayri hukuki bir durum olmakla beraber vicdani bir durumda değildir” ifadesinde bulundu.
Kaya, demokrasiden yana olan kan ve gözyaşının durmasını isteyen her bireyin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.
DİYALOG ÇAĞRISI
Hükümete seslenen Kaya, Güven’in sağlık durumunu her geçen gün daha da kötüye gittiğini ve ortaya çıkacak kötü bir sonucun sebebinin AKP hükümeti olacağını belirterek acilen diyalog çağrısı yaptı. Kaya, “Sayın vekilimiz ve açlık grevinde olan diğer tutsakların yaşamı tehlike arz ediyor. Bu insanların yaşamlarını yitirmeleri durumunda sorumluluk AKP hükümetine aittir” diyerek konuşmasını tamamladı.
STÖ’LERDEN HÜKÜMETE ÇAĞRI
Öte yandan İnsan Hakları Derneği (İHD) Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Hakkari Şubeler Platformu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Bölge Temsilciliği ve Cilo Doğa Derneği ortak bir açıklama yaptı. İHD şubesinde yapılan açıklamada, Güven için duyarlılık çağrısı yapıldı.
Ortak açıklamayı yapan İHD MYK üyesi Sait Çağlayan, kentin vekili olan Güven’in ve diğer eylemcilerin durumunun endişe verici olduğunu ifade etti. Çağlayan, “Bizler Leyla Güven şahsında şu anda cezaevlerinde devam eden açlık grevlerinde ölümlerin olmaması için TBMM, Adalet Bakanlığı ve hükümetten gerekli girişimlerde bulunmalarını istiyoruz” dedi. (MA)