www.sarkpostasi.com

Leyla Güven 6 gündür avukat görüşüne çıkamıyor

0

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması istemiyle 63 gündür açlık grevini sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, sağlık sorunları nedeniyle 6 gündür avukatlarının görüşüne çıkamıyor.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması istemiyle 8 Kasım 2018’de tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, eylemin getirdiği ağır sağlık sorunları nedeniyle 6 gündür avukat görüşüne çıkamıyor.

Avukatların verdiği bilgiye göre, Güven, 4 Ocak’tan önce yanında kalan koğuş arkadaşlarının refakatiyle avukatlarının görüşme odasına girebilirken, son 6 gündür görüşe çıkamıyor. Avukatlarının her gün Diyarbakır E Tipi Cezaevine giderek görüşme talebinde bulundukları ancak Güven’in görüşme yapacak enerjiyi kendisinde bulamadığı için gelemediği kaydedildi.

GÜVEN EN SON KIZI İLE GÖRÜŞTÜ

Tansiyon düzensizliği, mide bulantısı, halsizlik, baş ağrısı, mide krampı, sese ve ışığa hassasiyetinin çok artması gibi birçok sağlık sorunu yaşayan Güven, en son 7 Ocak’ta kızı Sabiha Temizkan ve yurtdışında yaşayan oğlunun Türkiye’den ayrılması üzerine onlarla bir saatlik bir görüşme yapmıştı. Güven, koğuş arkadaşlarının yardımıyla açık görüş odasına getirildiği belirtilmişti.

Temizkan, bir önceki görüşmeye göre annesinin, bitkin, halsiz olduğunu, kilo kaybettiğini, açlık grevinin getirdiği olumsuzluklarının tüm bedeninde hissedildiğini kaydederek, Güven’in harcanan efor nedeniyle konuşmasında akıcılığın kalmadığını, konuşmasının kısık sesli ve yavaşladığını ilişkin gözlemlerini aktarmıştı.

Anneannesi Cevriye Güven’in ölümünden sonra kardeşiyle birlikte annesinin görüşüne gittiğini dile getiren Temizkan, başkasının yardımı olmadan annesinin ayakta kalma ve yürüme yetisinin neredeyse tamamen yitirdiğini söyledi. Temizkan, görüşmede annesinin ölümünden duyduğu üzüntüyü sık sık dile getirdiğini aktarmıştı.