www.sarkpostasi.com

Çavuşoğlu: Erdoğan liderliğinde operasyon için kararlıyız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Suriye’ye operasyon konusunda, “Biz kimseden icazet almıyoruz. Yeri ve zamanını her zaman biz belirleriz” dedi.

0

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Suriye’ye operasyon konusunda, “Biz kimseden icazet almıyoruz. Yeri ve zamanını her zaman biz belirleriz” dedi.

Partisinin Antalya’da düzenlediği buluşmada konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, olası Suriye operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin “dünyadaki en önemli aktörlerden birisi haline geldiğini” söyleyen Çavuşoğlu, ABD’nin çekilme kararını AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ortaya koyduğu tavır sayesinde’ aldığını savundu.

“Kürtlerin korunması” garantisi isteyen ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklamalarına işaret eden Çavuşoğlu, Trump’ın sözünün ‘esas’ olduğunu vurguladı.

“Sahada güvenlik güçleri, diğer unsurlardan farklı sesler gelebilir ama Cumhurbaşkanımızın muhattabı da başkan Trump’dır. İki defa Cumhurbaşkanımıza ‘çekileceğiz’ dedi. Daha sonra da açıklamaları var.”

Erdoğan liderliğinde operasyon için ‘kararlı’ olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Biz kimseden icazet almıyoruz. Yeri ve zamanını her zaman biz belirleriz. Gerekli adımları atarız ve sınırımızın ötesindeki terörü de ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi.

Neler oluyor?

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD askerlerinin Suriye’den çekilme sürecini görüşmek üzere geçen hafta Ankara’daydı.

Bolton, Ankara’ya gelmeden önce “Türkiye, ABD ile koordinasyon olmadan müdahale etmesin… ABD, Türkiye’nin Kürtleri öldüremeyeceği bir anlaşma ile çekilecek” ifadelerini kullanmıştı.

Bolton’la görüşmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikalı heyet Ankara’dan ayrıldıktan sonra TBMM’de yaptığı AKP grup toplantısında “Operasyon için hazırlıklarımız tamam. Çok yakında harekete geçeceğiz” demişti.

Bu gelişmelerin ardından Ankara Rusya ile temasa geçmiş, Çavuşoğlu da Şam yönetimi ile YPG arasında nasıl bir işbirliği olacağını bilmediklerini söyleyerek Şam’a mesaj göndermişti.

Çavuşoğlu, “Bizim güvenlik kaygımız, Suriye’nin de toprak bütünlüğü kaygısı olmaması lazım. Temel kriterlerde anlaştığımız zaman problem olmaz” demişti.