www.sarkpostasi.com

Sudan’da rejim düştü

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in sokakların baskısı altında istifa etmesi ardından İstihbarat ve Güvenlik Servisleri, ülkedeki tüm siyasi tutukların serbest bırakılacağını açıkladı.

0

Sudan’da aylardır süren protesto eylemlerinin ardından 30 yıldır iktidarda bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir istifa etmek zorunda kaldı. İstihbarat ve İç Güvenlik servisleri, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılacağını açıkladı.

Sudan ordusu da önemli bir açıklama yapacağını duyururken, onbinlerce kişi sokaklara çıkarak sevinç gösterilerinde bulundu. Ulusal televizyon Perşembe günkü programlarını iptal ederek, kitlenin sevinç gösterilerine yer verdi.

Genelkurmay Başkanı Kemal Abdulmaruf, “vatandaşları koruma sorumluluklarına uyacaklarını” açıkladı.

Günlerdir başkent Hartum’da askeri güçlerin karargahı önünde toplanan eylemciler, “Rejim düştü, rejim düştü” diye sloganlar attı. Sosyal ağlarda Sudanlılar sevincini ifade etti. Bazıları “Beşir gitti, başardık” diye yazdı.

BEŞİR’İN PARTİSİNE ASKERİ OPERASYON

Ordu birlikleri de başkentin bir çok sokağına konuşlandı. Köprüleri tuttu. Sabah saatlerinde askeri birlikler Ömer El Beşir’in Ulusal Kongre Partisi’nin ideolojik kanadı İslami Hareket’in merkezlerine baskın düzenledi. Ulusal Kongre, Perşembe günü Beşir yanlısı gösteri yapmayı planlıyordu ancak bu plan da iptal oldu.

Cumartesi gününden beri ülkenin güçlü istihbarat teşkilatı defalarca eylemcileri dağıtmaya çalıştı. Gaz bombaları kullandı ancak sonuç alamadı.

Salı günü 6’sı güvenlik gücü elemanı olmak üzere 11 kişi başkentteki eylemlerde yaşamını yitirdi. Aralık ayından bu yana ölenlerin sayısı 50’yi geçti.