www.sarkpostasi.com

Avrupa Konseyi’nden çağrı: Seçmenlerin kararına saygı duyun

0

Avrupa Konseyi Ankara’yı ‘seçmenlerin kararına saygı duymaya’ çağırdı.

Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’den gelen raporlara göre 31 Mart yerel seçimlerindeki zaferlerine rağmen başkanlığa atanmamış seçilmiş temsilciler hakkında seçmenin kararına saygı duyulması istendi.

Açıklamada, “Türk yetkililerine İstanbul’daki yerel seçim sonuçlarına ilişkin süreci en kısa zamanda tamamlamaları ve genel olarak seçmenler tarafından alınan kararları uygulamaları çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Knape imzalı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Yerel seçimlerin izlenmesinden sonra Kongre tarafından belirtildiği gibi, herhangi bir Avrupa Konseyi devletinde egemen olan halkın demokratik seçimleri ve kararlarına tam saygı gösterilmelidir. Seçmenlerin iradesinin uygulanmasının demokratik sistemlerde mutlak önceliği var. Türk makamlarını, İstanbul’daki yerel seçimlerin kesin sonuçlarını en kısa sürede sonuçlandırmaya ve her zamanki gibi seçmenlerin aldığı kararları uygulamaya çağırıyoruz.

31 Mart’ta seçilen yerel temsilciler, görevlerini özgürce ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ilkelerine uygun olarak kullanabilmelidir. Seçtikleri siyasi parti ne olursa olsun, bu durum belediyelerde yeni seçilen belediye başkanları için ayni zamanda uygun kaynaklar ve adil koşullar anlamına da gelir.”