www.sarkpostasi.com

Plaza de Mayo Anneleri buluşturdu: 40 yıl sonra gerçek ailesine kavuştu

Plaza de Mayo Anneleri buluşturdu: 40 yıl sonra gerçek ailesine kavuştu

0

1977 doğumlu Javier Matías Darroux Mijalchuk, evlat edinilmiş bir çocuk olduğunu bildiğini, kendisini büyüten aile ile mutlu olduğunu ama içinde hep bir boşluk hissettiğini anlatıyor. Şimdi, 1977’den bu yana haber alınamayan ebeveynlerinin başına ne geldiğini araştıracağını anlatıyor. Varlığından şüphelendiği kız kardeşinin akıbetini de öğrenmeye çalışacağını ekliyor; “Kimliğimi geri almam benim için, anne-babama hürmet göstermek anlamına geliyor” diyor. Mijalchuk’a gözyaşları içinde sarılan biyolojik amcası ise 40 yıldır yeğenini aradığını anlatıyor…

 

ARJANTİN’İN CUMARTESİ ANNELERİ

Javier Matias Darroux Mijalchuk, annesi Elena Mijalchuk ve babası Juan Manuel Darroux’nun başına ne geldiğini öğrenmeye çalışacağını söylüyor.

‘Plaza de Mayo Anneleri’ Türkiye’de, Arjantin’in Cumartesi Anneleri olarak tanınıyor. Arjantin’de ‘Kirli Savaş’ olarak bilinen ve 30 bini aşkın kişinin işkence sonrası kaybedildiği dönemde muhalif olan aileleri öldürülmüş çocukları, akrabalarıyla yeniden biraraya getirmeye çalışıyorlar. Plaza de Mayo Anneleri, bugüne dek 130 kişiyi biyolojik aileleri ile buluşturdu. Ancak birçoğu öğrenci veya sendika lideri olan, siyasi görüşlerinden ötürü öldürülen bu kişilerden geriye kalan yüzlerce çocuğun daha henüz gerçek ailelerine kavuşmadığı sanılıyor. (DIŞ HABERLER)