www.sarkpostasi.com

Aşırı sağcılardan Özdemir ve Roth’a Ölüm Tehdidi

0

 

Alman basınında yer alan habere göre, sağcı aşırılık yanlıları Yeşiller Partisi’nden Cem Özdemir ve Claudia Roth’u ölümle tehdit etti. Yeşiller Partisi, ARD’nin başkent stüdyosunda bu haberi doğruladı. Özdemir, “Almanya Nükleer Silah Tümeni” (Atomwaffen Division) grubunun ölüm listesinde ilk isim olarak yer alıyor.

Funke medya grubu gazeteleri, Ekim ayının sonunda, Almanya Federal Meclis üyesinin ofisine tehdit içerikli  bir e-postanın ulaştığını bildirdi.

ABD merkezli aşırı sağ grup “Nükleer Silah Tümeni” (AWD) tarafından kaleme alınan mektupta şu tehditler yer alıyor:

“Şu anda sizi nasıl ve ne zaman infaz edeceğimizi planlıyoruz. Ya bir sonraki halk toplantısı sırasında veya ikamet ettiğiniz yerde sizi yakalayacağız.”

ROTH: KORKMUYORUZ

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Roth, ölüm listesinde ikinci sırada olduğunu söyledi. Roth, tehdidin uzun yıllardır yerel politikacılara, sivil topluma, Yahudilere ve Müslümanlara, sanatçı ve göçmenlere karşı süren sindirme girişiminin bir parçası olduğunu söyledi.

Roth, “Bizi, soğuk nefretleri ve tarih körü kışkırtmalarıyla, çok çeşitli ve kozmopolit bir topluma olan bağlılığımızdan vazgeçirebileceğine inanan herkesi acı bir şekilde hayal kırıklığına uğratmalıyım” ifadelerini kullandı.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı CSU’lu (Hiristiyan Sosyal Birliği)Joachim Herrmann da tehditleri dehşet verici bulduğunu ve bu tarz saldırıların sert cezalara tabi tutulması gerektiğini söyledi.

FEDERAL KRİMİNAL DAİRESİ DEVREYE GİRDİ

Özdemir tehdit mektuplarını Federal Polis ve Federal Kriminal Dairesine (BKA) iletti. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sert eleştirileri nedeniyle geçmişte aşırı sağ/faşist Türk milliyetçileri tarafından da tehdit edilen Özdemir, bu nedenle uzun süredir polis koruması altında bulunuyor.

Özdemir, “BKA’nın eskort korumasına güvenebilirim, ama hedeflenen ve kişisel koruması olmayan tüm yerel politikacılar ve gönüllüler ne olacak?” diye sordu. Açık bir toplum için alanlarda, otobüste veya bir şirket eğlencesinde, sosyal ağlarda nefret yorumu almadan konuşmanın mümkün olması gerektigini savunan politikacı, “ancak, nefret suçunun daha tutarlı bir şekilde tespit edilmesini ve kovuşturulmasını sağlamalıyız” dedi. Özdemir devamla şunları söyledi:

“Bunun için nefret suçuna karşı savcılıklarda odak kovuşturma hizmetlerine, bunun yanı sıra polisin, kolluk kuvvetlerinin daha iyi ekipman ve eğitiminin sağlanmasına ve dijital şiddet mahkemelerine ihtiyaç var.”

Federal Hükümet kısa süre önce, son birkaç ayda artan sağcı şiddetine karşı daha sert cezalar, genişletilmiş yetkiler ve İnternet’te cezai içerikle ilgili paylaşımlarda raporlama zorunluluğu getireceğini açıklamıştı. Ayrıca yerel politikacılar için daha iyi koruma sağlanacağı duyuruldu.

Artan ölüm tehditleri bazen cinayetle de sonuçlanıyor: Bu yılın Haziran ayında, Kassel Eyalet Başkanı Walter Lübcke evinin bahçesinde öldürüldü. Gözaltına alınan zanlı Stephan E., yıllar önce aşırı sağcı yanlısı olarak yetkili makamların dikkatini çeken bir isimdi.