www.sarkpostasi.com

Özsoy’dan Adalet Bakanına: Kargo ile gönderilen cenazeler için herhangi bir işlem yapıldı mı?

0 1.020

Diyarbakır Milletvekili Özsoy, kargolarla gönderilen cenazeler hakkında Meclis’te önerge verdi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından cevap verilmesi için verilen önergede öldürülen PKK’lilerin cenazeleri kargo ile gönderilmesi nedeniyle savcılar ve ilgili devlet yetkililer hakkında herhangi işlem yapılıp yapılmadığı sorusu soruldu.

Verilen önergede, Türkiye’de ölülere yönelik şiddet yaygın biçimde devam ettiğini belirtilerek son olarak bunun bir örneği Diyarbakır’da ortaya çıktığı belirtildi. 2018 yılında yapılan hava saldırısında ölen Mahsum Aslan’ın cenazesinin 3 yıl önce DNA testinin yapılmasına ve ailesinin resmi başvurusuna rağmen cenazesinin verilmediği belirtilerek cenazenin 3 yıl sonra kargo ile emniyet müdürlüğüne gönderildiğini ifade edildi. Cenazenin İslami usullere göre defin edilmesine de engel olunduğu dile getirildi.

 

Aynı önergede 10 Nisan 2020 tarihinde Agit İpek’in cenazesinin de yine Tunceli Başsavcılığı tarafından PTT kargo aracılığıyla ailesine gönderildiğini ve savcılık hakkında herhangi bir işlem yapılmadığına da dikkat çekildi.

Yapılan tüm bu şiddet ve işkencelerin cezasızlık ile sonuçlanması ölülere yönelik şiddeti ne yazık ki sürekli hale getirildiğini  belirten Özsoy, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yazılı olarak cevaplaması için;

 

1-  2 Ağustos 2020’de Mahsum Aslan’ın cenazesinin Tunceli Başsavcılığı tarafından ailesine teslim edilmek üzere Ergani Emniyet Müdürlüğüne kargoyla gönderilmesi bilginiz dahilinde midir? Bilginiz dahilinde ise bu uygulamayı nasıl izah ediyorsunuz?

2 Aslan’ın cenazesinin Dersim’den Diyarbakır’a kargoyla gönderilmesi yönünde Tunceli Başsavcılığına talimat verdiniz mi? Bu yönlü bir talimatınız yoksa, ölü bir bedeni kargoyla yollamak şeklindeki korkunç şiddete ikinci atan Tunceli Başsavcılığı hakkında herhangi bir soruşturma başlattınız mı? Başlattıysanız bu soruşturma ne aşamadadır? Tunceli Başsavcılığı hakkında başlatmış olduğunuz bir soruşturma yoksa bunun gerekçesi nedir? Bu konuda herhangi bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

3- 10 Nisan 2020 tarihinde Tunceli Başsavcılığı tarafından PTT kargoyla Agit İpek’in cenazesinin Diyarbakır’a gönderilmesi sonrası Tunceli Başsavcılığı hakkında herhangi bir soruşturma başlattınız mı? Böylesi bir soruşturma varsa ne aşamadadır? Soruşturma başlatmadıysanız bunun sebebi nedir?

4-  Tunceli Başsavcılığı Bakanlığınız döneminde iki farklı cenazeyi farklı tarihlerde ailelerine kargoyla göndermiştir. Aynı şiddetin bir kez daha aynı Başsavcılık tarafından işlenmesinin cezasızlıkla bağını nasıl değerlendiriyorsunuz?

5- Adli Tıp Kurumlarınca DNA sonuçları kesinleşen cenazeler Cumhuriyet Başsavcıları tarafından hangi yasalar esas alınarak yakınlarına teslim edilmektedir? Bu yasalar doğrultusunda yürürlükte olan cenaze teslim usulü nedir?

6-   Türkiye’de yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirip ATK’larda bekletilen cenaze var mıdır? Varsa cenaze sayısı kaçtır? Bu cenazeler nerde tutulmaktadır? Bu cenazelerin usulüne uygun bir biçimde bir an önce defnedilmek üzere yakınlarına teslim edilmesi için bakanlığınız bir girişimde bulunacak mıdır?

7-   Türkiye’de yaşanan ölülere yönelik çok yönlü şiddetin önüne geçmek için Bakanlığınızın bir planlaması var mıdır?”  soruları sordu.